A debreceni Agóra Tudományos Élményközpont augusztusi programjai

Nyitvatartás: szerda–péntek: 13-tól 18 óráig, szombat, vasárnap: 10-től 18 óráig, hétfő, kedd: szünnap. Pénztárzárás: 17.30 órakor. Minimum 20 fős csoportokat – előzetes egyeztetés és visszaigazolás után – nyitvatartási időn kívül is fogad az Agóra. A csoportokat kérik, hogy a látogatás előtt legalább 7 nappal jelentkezzenek be a www.agoradebrecen.hu weboldalon keresztül.

Rendhagyó nyitvatartás: az Agóra a virágkarneváli héten – 2022. augusztus 17-től 21-ig – hétköznapokon is 10-től 18 óráig várja a látogatókat. Az élményközpont 2022. szeptember 7-től 18-ig nem fogad látogatókat.

Állandó programok

Az Agóra Tudományos Élményközpont Interaktív terében több mint negyven különleges játék próbálható ki, amelyek szorosan kapcsolódnak valamilyen tudományos jelenséghez. Emellett az élményközpontban naponta többször különböző ismeretterjesztő előadások és kísérleti bemutatók közül választhatnak a látogatók. A részletes programról a www.agoradebrecen.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Zenélő villámok

Láttál már villámlást egy szobában? És hallgattál? Az Agóra Frankensteint idéző eszköze képes mennydörgő hangokat hallatni az ívkisülések forgatagából. A Tesla-tekercs ráadásul zenei hangok kiadására is alkalmas egy zongorabillentyűzet segítségével. Így bárki kipróbálhatja, hogyan lehet zenét szerezni villámokkal!

Programok a digitális planetáriumban

Lehozzuk a csillagokat!

Éjszakai égbolt napközben az Agórában! A 8 méter átmérőjű, hatalmas kupola alatt az Agóra csillagásza tart előadást. A 20–25 perces programban a nyári csillagképekről és az aktuális égi jelenségekről tudhatnak meg többet az érdeklődők.

Csillagok és szupernovák

Meddig élnek a csillagok? Milyen sors vár a Napunkra? Mi az a szupernóva-robbanás? Van-e élet a csillagok halála után? Az Agóra új planetáriumi műsorában figyelemmel kísérhetik a látogatók a csillagok születését, életét és elmúlását, szó esik az Orion csillagkép híres vörös óriáscsillagának, a Betelgeuse-nek a közelmúltban feltűnően végbemenő elhalványodásáról, de kiderül az is, hogy a szupernóvák – világegyetemünk e látványos jelenségei – nem csak a pusztulás hírnökei.

Satelix

Mire jók a műholdak és mi lesz a jövőjük? Mit tudnak a magyar űreszközök? Milyen hatással vannak az űrtechnikai fejlesztések az életünkre? A TIT Budapesti Planetárium munkatársai, valamint cseh, lengyel, szlovák és német planetáriumok közreműködésével készült teljeskupolás-film bemutatja az európai műholdak céljait, eredményeit, és kiderül az is, hogy miként befolyásolja az űrkutatás a mindennapi életünket.

A Földtől a világegyetemig

Az Európai Déli Obszervatórium félórás teljeskupolás-filmje elképesztő távolságokat ölel át időben és térben. A világegyetem születésétől a Naprendszer utolsó pillanatáig kísérhetjük végig a csillagok és a bolygók életét, az ó- és modern kori űrkutatás mérföldköveit, az ember és a világűr kapcsolatát. A magyar változatot az Agóra Tudományos Élményközpont készítette. Narrátor: Varga Klári.

Ragyogó égbolt

A planetáriumi műsorban két teljeskupolás-rövidfilmet mutatnak be. Az első a tejútrendszer legmélyére kalauzolja el az érdeklődőket az Európai Déli Obszervatórium speciális teleszkópjai segítségével, majd egzotikus vidékekre repít Eric Freeman saját elektronikus zenei kompozíciójához készült a magával ragadó timelapse-videója.

Európa a csillagok között

Vajon mióta figyeli az ember a csillagokat? Hogyan jöttünk rá, hogy tágul a világegyetem? Miért Európán kívül működik a legnagyobb európai csillagvizsgáló? A teljeskupolás-film betekintést nyújt az Európai Déli Obszervatórium színfalai mögé, és kiderül az is, hogyan építették meg a világ leghatalmasabb teleszkópját. A félórás filmet angol nyelven vetítik.

Éltető csillagunk, a Nap

Tényleg magától értetődő a Nap létezése? Mindig így fog ragyogni ránk? Miért mondhatjuk, hogy a Nap az egész földi élet forrása? A hozzánk legközelebb található, éltető csillagunkkal kapcsolatban még mindig több a kérdés, mint a válasz. A félórás, látványos teljeskupolás-filmet angol nyelven vetítik. A planetáriumban korlátozott számban, érkezési sorrendben tudnak a látogatók a programokon részt venni az Agórába szóló belépőjeggyel. A planetáriumi műsorokat 6 éves kortól ajánlják. Az aktuális planetáriumi programokról a www.agoradebrecen.hu weboldalon lehet tájékozódni.

Időszaki programok

2022. augusztus 3., 10., 17., szerda és 18., csütörtök, 24., 31., szerda 20–23 óra

Csillagos este az Agórában

Hány fok van a világűrben, és hogyan változtatja meg a hétköznapi tárgyakat az extrém hideg? Ezekre a kérdésekre is választ ad az Agóra különleges, „hűsítő” kísérleti bemutatója. Az esti programon emellett nemcsak az élményközpont egyedülálló interaktív játékait próbálhatják ki az érdeklődők, de megcsodálhatják az Agóra 18 ezer literes akváriumát, megnézhetnek izgalmas rövidfilmeket a planetáriumban, valamint jó idő esetén naplemente után, 21 óra 30 perctől távcsővel kémlelhetik az eget. A programhoz előzetes regisztráció szükséges!

  1. augusztus 7., 14., 21., 28., vasárnap 10.30–11.30 óra

Kölyöklabor extra: Étkezz okosan!

Nyáron vasárnaponként az egyéni látogatók előtt is nyitva áll a diákcsoportok körében oly népszerű BASF Kölyöklabor. A Clever Foodies – Étkezz okosan! című programban Dr. Buborékkal és barátaival együtt kísérletezhetnek a gyerekek. Megtudhatják, miért egészségesek a zöldségek és a gyümölcsök, milyen folyadékkal lehet kimutatni a C-vitamin jelenlétét egy gyümölcsben, hogyan csoportosítjuk a vitaminokat és vajon mik azok a pigmentek, de kideríthetik azt is, hogy az orrunk vagy a szemünk dönti-e el, hogy mi tűnik finomnak és mi nem.  Ajánlott életkor: 11–14 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2022. augusztus 17–21.

Virágos napok az Agórában

Melyik növény virága ehető, sőt finom? Vajon mi a közös a magyar zergevirágban, kornistárnicsban és a hóvirágban? Hogyan csalogatják magukhoz a virágok a beporzókat? Az Agóra Tudományos Élményközpont a virágkarneváli héten rendkívüli nyitvatartással és különleges „virágos” programokkal várja a látogatókat. Az izgalmas planetáriumi műsorok, látványos kísérleti bemutatók és az interaktív játéktér felfedezése mellett megismerhetik az érdeklődők a kertek és a mezők legszebb virágait és gyógynövényeit, érdekességeket tudhatnak meg a beporzókról, készíthetnek szűrőpapírból színes virágokat, vagy szakember vezetésével járhatják be a botanikus kertet. Emellett előadást hallhatnak hazánk leghíresebb rózsanemesítőjéről, akinek saját rózsái többnyire Magyarország történelmében fontos szerepet játszó személyek vagy helyszínek nevét viselik, mint például az „Árpád-házi Szent Erzsébet emléke”, vagy a „Szigetvár”.

Call Now Button