Zárjuk ki a hőséget!

Tippek a hatékony árnyékolásért

Az idei nyár utolsó forró leheletével a nyakában elgondolkodik az ember, hogy jövőre milyen árnyékolással védekezzen a hőség ellen. Az alábbiakban szakértők adnak tanácsot, milyen esetben mi lehet a legjobb megoldás.

A nyár tapasztalata sokakat elgondolkodtathat egy hatékony árnyékoló beszerzésén. Hiszen amikor a meleg kint tartása a cél, az árnyékolástechnika jelenti a legjobb megoldást. A redőny, a többrétegű üvegablak, a több légkamrás – a vastagabb, esetleg még önmagában is szigetelt – nyílászáró szerkezet még a szigetelésnél is hatékonyabb fegyvert jelent a lakás felmelegedése ellen.

Íme egy kis segítség a költségek tervezéséhez

Tájolás. Alapvetően az határozza meg, milyen árnyékolást érdemes választani, hogy az adott ablakok az épület melyik oldalán helyezkednek el. Míg a reggeli és a kora esti alacsony napállás miatt a keleti és a nyugati oldalon található ablakokat a fény leginkább oldalról éri, addig a déli tájolásúakat napközben felülről süti a nap. Ebből következően előbbiek függőleges árnyékolást kívánnak, tehát például leengedhető redőnyt. Míg utóbbiak esetében vízszintes síkú árnyékolásra van szükség, például napvitorlára, kinyitható vászonernyőre.

Alapanyag. Ami a kivitelt illeti, a három leghasznosabb mód a zsalugáter, a jó minőségű redőny és a modern ablaküvegek. A zsalugáter fa alapanyagának és tartós felépítésének köszönhetően mind az oldalról, mind a felülről jövő fényt is szűri. Nem hiába látni régi házak, klasszikus polgári lakások épületein még ma is. A panellakások lakóinak korlátozottabbak a lehetőségei, ők főleg a modern üvegszerkezetekben és redőnyökben gondolkodhatnak. Az úgynevezett Low-e ablaküvegek titka, hogy a rájuk vetődő fénynek csak kisebb részét engedik be a lakásba. Redőnynél mindenképpen olyat érdemes választani, mely maga is kevéssé melegszik fel, érdemes tehát kerülni a fémszerkezeteket. Sőt a szín sem mindegy: a szakemberek szerint a zöld szín különböző árnyalatai jelentik a leghatékonyabb megoldást az árnyékolásban.

Természetesen. Családi házaknál, üdülőházaknál jó megoldás a növények felhasználása. Az ingatlan mellé, az ablakok közelébe ültetett magas bokrok, fák természetes árnyékot adnak. A teraszra épített pergolát is érdemesebb futónövényekkel borítani, mint plexitetővel. A zöldek amellett, hogy hozzájárulnak a hőmérséklet-csökkenéshez, nyugtatólag és pihentetőleg hatnak. Ilyen esetekben érdemes lombhullató növényeket választani, így a kevésbé napsütéses hónapokban több napfény jut be és a kilátás is jobban élvezhető.

Az érkező fény iránya határozza meg, milyen árnyékoló ideális a számunkra Fotó: ezermester.hu

Légkondicionáló vs. árnyékolási technika

Tagadhatatlan előnye a klímaberendezések használatának, hogy gyorsan, a külső hőmérséklethez képest jelentős hőkülönbség érhető el általuk. Ugyanakkor súlyosan károsítják a környeztet, a városi hőháztartást: bár a lakáson belül hűvös levegőt fújnak be, a lakás falain kívülre meleg levegőt pumpálnak ki. Ez a jelenség, főleg a zöldövezeteken kívül, nagyban hozzájárulnak a városi hőszigetek kialakulásához.

Ezzel ellentétben az árnyékolás nincs semmilyen ártó hatással a természetre. „Pont azt a hőmérséklet-különbséget eredményezi, amely kritikusnak tekinthető a komfortérzet tekintetében, például egy nyári napsütötte időszakban a lakás csak 27 fokosra melegszik fel, amely még nem éri el az elviselhetetlennek tetsző 32 fokos hőmérsékletet” – hívta fel a figyelmet Szkordilisz Flóra, a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont ügyvezető igazgatója. Emellett az árnyékolási módszerek beépítése egyszeri nagyobb költséget jelentenek, azt követően nem terhelik havonta a tulajdonosok pénztárcáját.

Stílussal kapcsolatos cikkeinket ezen a linken találja: stílusvadász

Call Now Button