Megszólalt a legfényesebben ragyogó magyar női csillagász

A csillagok születését tanulmányozza Kóspál Ágnes csillagász, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa, akit az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) és a L’Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díjával tüntettek ki Párizsban.

„A csillagok keletkezést kutatom, például azt, hogyan születnek a Naphoz hasonló csillagok és a Földhöz hasonló bolygók” – fejtette ki a kutató az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában.

A fiatal tudós elmondta, hogy nagyon nehéz egy olyan, 4,5 milliárd éves csillag keletkezésére következtetni, mint amilyen például a Nap is, de mivel jelenleg is zajlik csillagkeletkezés a tejútrendszerben, azok megfigyelésével lehet következtetések levonni.

A legmodernebb és legnagyobb rendszerrel dolgozik

A kutató, munkatársaival együtt a chilei Atacama-sivatagban működő ALMA rádióteleszkóp-rendszer segítségével vizsgálja a most születő csillagok körüli anyaghalmazt, az úgynevezett korongok szerkezetét, emellett fejleszti a mérések értelmezéséhez szükséges modellezési hátteret is. A csillagokat körülvevő por- és gázkorongokkal kapcsolatos eredményei olyan modern műszerek és távcsövek megalkotásához járulnak hozzá, amelyek előmozdíthatják a csillagászat további fejlődését, illetve segítenek megérteni a mi naprendszerünk kialakulását is.

A L’Oréal–UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű díjat 15 fiatal tehetséges kutatónak adták át pénteken 19. alkalommal. A világ minden tájáról érkezett mintegy 1500 pályázatból a nyerteseknek a 15 ezer euróval (4,6 millió forinttal) járó díjat egy 12 tudósból álló zsűri ítélte oda.

Kóspál Ágnes felidézte, hogy a nemzetközi elismerésre azok a kutatónők pályázhattak, akik hazájukban már elnyerték a L’Oréal és az UNESCO A nőkért és a tudományért ösztöndíját. Ezt ő 2015-ben másodmagával együtt érdemelte ki.

MTI Fotó: Máthé Zoltán

Call Now Button