Gyógynövények cukorbetegeknek

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember szívügyének tartja a cukorbetegekre való odafigyelést, így a cukorbetegség tüneteit enyhítő gyógynövényekre hívja fel a figyelmet.

„Csicsóka, málnalevél, szederlevél, kukoricabajusz, csalánlevél – ezek azok a gyógynövények, amelyeket megelőzésre és kezdődő cukorbetegségre is ajánl a népi gyógyászat. Sajnos hozzám is egyre többen fordulnak 2-es típusú cukorbetegséggel, ezért már az inzulinrezisztencia megjelenésekor is érdemes a gyógynövényeket segítségül hívni, hogy a cukorbaj kialakulását késleltessük vagy megelőzzük.”

Gyuri bácsi fitoterapeuta lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa szerint „a már kialakult cukorbetegséget kordában lehet tartani. A 2-es típusú cukorbetegségben ugyanis nem az a legfélelmetesebb, hogy a betegnek gyógyszeren vagy inzulinnal kell élnie, hanem azok a szövődmények, amelyek könnyen a látás vagy valamelyik végtag elvesztéséhez vezetnek” –  hangsúlyozta. Rámutatott, hogy egyes gyógynövények hatása az inzulinkiválasztás fokozása révén érvényesül, mások a glükóz metabolizmust befolyásolják, és vannak, amelyek a rettegett szövődmények kivédésében segítenek.

5 gyógynövény a diabétesz ellen

Köztudott, hogy Gyuri bácsi első gyógyteakeveréke a cukorbetegeknek kifejlesztett Diabess-Györgytea volt, amely azóta nagy karriert futott be. 2006-ban gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású növényi készítményként törzskönyvezte az Országos Gyógyszerészeti Intézet.

„Mindmáig ez az egyetlen ilyen minősítésű, cukorbetegség kezelésére ajánlható gyógyteakeverék, amelyet a népgyógyászati tapasztalatokra alapozva állítottunk össze. Rendszeres fogyasztása enyhíti, illetve megszünteti a kezdődő cukorbetegség számos kellemetlen melléktünetét (végtagzsibbadás, testsúlynövekedés, illetve -csökkenés, neuropátia stb.), és késlelteti a súlyos szövődmények kialakulását” – hangsúlyozta Gyuri bácsi. Természetesen azt is elárulta, hogy hogyan hatnak azok a gyógynövények, amelyeket ebben a teakeverékben is használ, íme a lista:

A nagycsalán (Urtica dioica) vértisztító, vízhajtó, gyulladáscsökkentő, fokozza az anyagcserét. Cukorbetegség kezelésében a levéldrog vértisztító tulajdonságát használjuk.

A gyermekláncfűgyökér (Taraxaci radix) máj- és epeműködést serkentő, vizelethajtó, gyulladáscsökkentő hatású. Inulinja alcsonyabb glikémiás indexű fruktózra bomlik, amely lassan szívódik fel a tápcsatornából, így csökkenti a vércukor szintjét. Fontos szerepe van az érrendszeri szövődmények és a retinopátia megelőzésében.

Az orbáncfű (Hyperici herba) megszünteti az idegességgel járó pszichoszomatikus panaszokat. Immunerősítő, antibiotikus hatású, elősegíti a sejtek regenerálódását.

A fekete áfonya levele (Myrtilli folium) krómot tartalmaz, amely aktív szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében, kiegyensúlyozza a nagyobb vércukor-ingadozásokat. Szabadgyökfogó hatása miatt kiemelkedő szerepet kap a szövődmények kivédésében.

A katángkórógyökér (Cichorae radix) egyik legfontosabb hatóanyaga szintén az inulin, az egyik legalacsonyabb glikémiás indexű polifruktozán. Fontos szerepe van a májkárosodás megelőzésében, a méregtelenítésben.

Call Now Button