OperAdvent

Virtuális készülődés az ünnepekre az Opera művészeivel

Online adventi naptárba rendezett vadonatúj felvételekkel ajándékozza meg közönségét a Magyar Állami Operaház a karácsonyi készülődés időszakában. A rendhagyó módon advent első vasárnapján, november 29-én induló sorozatban 26 nap vadonatúj produkciókkal és eddig kiadatlan felvételekkel hangolja az ünnepekre közönségét az intézmény.

Bár az adventi időszakban az Opera kénytelen zárt ajtók mögött üzemelni, az intézmény a jelenlegi viszontagságos időszakban még inkább feladatának érzi, hogy közönségével legyen az ünnepvárás időszakában. Advent idején ezért az Opera apró ajándékként honlapján és közösségi oldalán mindennap egy, az ünnepkörhöz köthető dal-, ária-, opera- vagy balettrészlet és hangszeres darab vadonatúj felvételét mutatja be. Az előadók között az Opera népszerű énekes és hangszeres szólistáit, valamint a kórus, a zenekar és a balett művészeit láthatják az érdeklődők, de a gyermekkar és a Magyar Nemzeti Balettintézet növendékeinek produkciója is megbújik a virtuális ablakok egyike mögött.

Az intézmény egyik régi tervét valósítja meg, amikor Ariel Ramírez (1921–2010) a Magyar Nemzeti Balett meghiúsult tavaszi bemutatójához rögzített szerzeményeit most az Opera honlapján elérhető adventi naptárban a publikum elé tárhatja. A Kreol mise (Misa Criolla) és A mi karácsonyunk (Navidad Nuestra) című művek az Európában megszokott karácsonyi szerzeményektől igencsak eltérő hangulatú kompozíciók, melyek nem nélkülözik a dél-amerikai hitélet részét képző motívumokat, mint a kitörő öröm vagy a túlcsorduló érzelmek. A népi ihletettségű mise imáit és a karácsonyi kantáta tételeit Horváth István és Haja Zsolt szólójával az Opera Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor) közreműködésével és Dénes István vezényletével folytatásokban lehet meghallgatni az online adventi naptár ablakainak kinyitásával, amely a https://www.opera.hu/advent2020 címen érhető el.

Az Opera azonban nem csak a virtuális térben készül a karácsonyra. Bár a szokásos Diótörő-fesztivált az intézmény nem tudja megtartani, az Erkel Színházat és az Eiffel Műhelyházat útjukba ejtők megcsodálhatják az épületek előtt feldíszített karácsonyfákat és az ünnepi fényeket.

Az intézmény szobrász- és festőműhelyeiben a fák hagyományos dekorációi megújultak, mintegy 100 újabb Diótörő-figura készült az elmúlt hónapban, s minden dísz egyedi festést kapott. Az Erkel Színház dekorációja a hagyományos, A diótörő szereplőit kiállító hirdetőoszlopok mellett pedig egy új elemmel is bővült: az Opera díszletlakatos-műhelyében készült, 6,5 méter magas, a távolból is jól látható, kivilágítható Diótörő-szobor ékesíti a színház Luther utcai főhomlokzatát.