Könnyű túrák Budapesten, amit a gyerekek is imádni fognak

Olyan kirándulóhelyeket gyűjtöttünk össze, amit akár egy-két óra alatt is bebarangolhatunk. Minden helyszínben van egy kis plusz, legyen az egy madarakkal teli szépséges tó környéke, egy kastélypark vagy akár egy erdei völgyben futó patakmeder melletti túraút. Ezek a helyek a fővárosban könnyen elérhető távolságban vannak, és tökéletesek arra, hogy a család kimozduljon.

János-hegy, Erzsébet-kilátó

A Libegő felső végállomásán túl indul az út a János-hegy csúcsára. Az Erzsébet-kilátótoronyból körkilátás nyílik a fővárosra és a budai hegyekre. A János-hegy vendége volt Erzsébet királyné, aki 1882-ben járt a hegyen. Később, amikor a kilátótorony megépült, róla nevezték el. A neoromán stílusú kilátótorony 23,5 méter magas. Kerek alapformájú, lépcsőinek száma 101. Teraszáról körpanoráma nyílik Budapestre.

Gyermekvasút

A Hűvösvölgy és Széchenyi-hegy között közlekedő Gyermekvasút állomásai: Hűvösvölgy, Hárshegy, Szépjuhászné, János-hegy, Virágvölgy, Csillebérc, Normafa, Széchenyi-hegy. A Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy közötti tizenegy kilométeres távot a szerelvények 20 km/óra sebességgel 40–45 perc alatt teszik meg. Májustól augusztusig mindennap közlekednek a vonatok. Nyáron minden vasárnap és ünnepnapon menetrend szerinti gyorsvonatként közlekedik a gőzvontatású nosztalgiavonat. A gyermekvasúton tizenéves fiatalok teljesítenek szolgálatot.

Sas-hegyi Látogatóközpont és Tanösvény

Budapest XI. és XII. kerület határán, a Széchenyi-hegytől keletre, a Gellért-hegytől délnyugatra található. A Hegyalja útról letérve a Korompai utca–Tájék utca útvonalon gyalog lehet megközelíteni a Sas-hegyi Látogatóközpont bejáratát. A Sas-hegy Természetvédelmi Terület különleges természeti értékeket őriz a lüktető főváros felett 266 méterrel. A kilátóteraszról elénk táruló páratlan panoráma mellett a tanösvényen szakértő vezetésével ismerkedhetünk meg fővárosunk egyik legérdekesebb élőhelyével, és egy kis szerencsével pannon gyíkot is láthatunk. A tanösvény kényelmesen végigjárható. A szabadtéri terráriumban természetes élőhelyükön tanulmányozhatjuk a pannon gyíkot és a zöld gyíkot. Az utóbbiból a terráriumon kívül is láthatunk rengeteg példányt.

Remete-szurdok, Máriaremete

A meredek sziklafalakkal határolt, mély, árnyas Remete-szurdok könnyű megközelíthetőségének és kényelmes sétaútjának köszönhetően népszerű kirándulóhely, kisgyerekes családok részére is. A gyönyörű neogótikus máriaremetei kegytemplomtól indulunk a szurdokba, majd a szép kilátást nyújtó hegyoldalban ereszkedünk vissza a Remete-szurdok bejáratához. A Remete-szurdokban 20 kisebb-nagyobb barlang található. Az útról egyedül a Remete-barlang látható, a patak túloldalán egy hatalmas sziklafalban, ide érdemes is felkapaszkodni a patakon átkelve. A névadó remeték még a 18. században is laktak itt. Az útvonal összesen 4,6 kilométer, 110 méter szintkülönbséggel, körülbelül 1,5 óra alatt bejárható. Kiindulópontunk a Máriaremetei-kegytemplom, elérhető az 57-es, a 157-es és a 257-es busszal Hűvösvölgy felől.

Kiscelli parkerdő

A III. kerületben találjuk a kiscelli kastélyt és a hozzá tartozó 15 hektáros parkerdőt. A parkerdőben áll a kiscelli kálvária, a Szent Vér-kápolna és a Golgota-szoborcsoport is. Több gyalogösvény is vezet a fák között, az egyik egy kis pluszként aszfaltozott, ezt elsősorban a bringások használják. Az erdőben tűzrakó helyeket is kialakítottak, és persze ráadásként meg lehet nézni a kastélyt is.

Naplás-tó

Ez Budapest legnagyobb kiterjedésű állóvize a XVI. kerületben. Mivel a tó a Szilas-patak felduzzasztásával jött létre, ezért Szilas-víztározónak is nevezik. 1997 óta természetvédelmi terület, sok-sok növény- és állatfaj él itt, csak madarakból körülbelül 150 fajt számoltak meg a vidéken. A víz tele van halakkal, csupa élet a környék, a tó keleti oldalán mocsári teknősbékát is láthatunk. Néhány területet lehet, hogy lezárva találnak majd az erre kirándulók, de ettől függetlenül is nagyon jó kis sétát lehet tenni a tó körüli tanösvényen. Nyáron sem szabad fürdeni a tóban.

Cinkotai parkerdő

A Naplás-tó mellett található a parkerdő, és bár a két barangolást simán össze lehet kötni egymással, külön-külön is megérnek egy-egy túrát. A parkerdő a Naplás-tóval és a Szilas-patak menti láprétekkel együtt körülbelül 150 hektáron terül el, és a tó környékéhez hasonlóan természetvédelmi terület. A terepet nagyon könnyen be lehet járni, gyakorlatilag nincs szintkülönbség. 18 információs tábla segít megismerni a környező élővilágot. Van tűzrakó hely is az erdőben.

Kis-Hárs-hegyi kilátó

A Kis-Hárs-hegyi kilátóhoz vezető erdei séta egyáltalán nem megterhelő. Az útvonal nagyjából egy kilométer hosszú, a szintemelkedés pedig csak huszonegy méter. A Szépjuhászné büfétől kell követnünk a zöld körsétautat. A Makovecz Imre által tervezett több mint hat méter magas, kettős csavarvonalból álló kilátóból szép körpanoráma nyílik az észak-budai térségre, de látszik a Belváros a Dunával, a Budai Vár és a Citadella is.

Nagy-Hárs-hegyi kilátó

A Nagy-Hárs-hegyi kilátóhoz szintén a Szépjuhászné büfétől kell indulnunk, csak ezúttal a sárga sávot követve. A 0,8 km hosszú erdei út fokozatosan válik egyre meredekebbé, de normál tempóban haladva 15–20 perc alatt el is érhetjük a célt. A kilátóhoz vezető úton szusszanhatunk egyet a Bátori-barlang melletti pihenőhelyen, majd egy keskeny fahídon is áthaladva elérünk a kilátó előtti tisztásig. A kőből épült kilátó Kaán Károly erdőmérnökről kapta a nevét. Teraszos elrendezésű, a szinteken felfelé haladva pedig egyre szélesebb körpanoráma tárul a szemlélődő elé.

Rupp-hegy

A XI. kerületben található Rupp-hegyet a legkönnyebben a Rupphegyi út – Barackmag utca – Örkény István utca – Rupp-hegyi Tanösvény útvonalon tudjuk megközelíteni. A tanösvény tábláiról részletes információkat kaphatunk a hegy történetéről, élővilágáról. A mindössze 8 hektáros területen 38 védett növényfajt tartanak nyilván. Az utat oda-vissza 2–2,5 óra alatt kényelmesen megjárhatjuk. A gyalogosan kirándulókat a panoráma kárpótolja a nehézségekért, szép időben a város túlsó feléig is elláthatunk.

Apáthy-szikla

Az Apáthy-szikla közkedvelt kirándulóhely. A 11-es busz végállomásától a Nagybányai úton 10 perc sétával érhetjük el, de a területet megközelíthetjük a Csalán utca felől is. Az 5,7 hektáros természetvédelmi terület leglátványosabb része a felső sétaút, ami a Nagybányai utat köti össze a Görgényi úttal. Ezen a sétaúton haladva érhetjük el a Budai-hegység egyik legpompásabb sziklaalakzatát. Az Apáthy-szikla tetejéről csodálatos kilátás nyílik a városra. Fontos azonban, hogy mindenki csak saját felelősségére mehet fel, mert a szikla igen balesetveszélyes.

Ördögorom

A XII. kerületben a Farkas-völgy és az Irhás-árok között található Ördögorom közel 10 hektáros védett területe a Farkasréti temető felől közelíthető meg. A kirándulást megkönnyíti a kijelölt, kiépített sétaút, amelyen végighaladva pár óra alatt az egész területet bejárhatjuk. Több helyen van kialakított pihenőhely, kilátó, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környező tájra, a városra. A kirándulóhely érdekessége, hogy ezen a viszonylag kis kiterjedésű területen a magyar flóra csaknem egyharmada megtalálható, de a különleges növényvilágon kívül geológiai ritkaságokkal is találkozhatunk.

Merzse-mocsár

A XVII. kerületben a Merzse-mocsár Budapest egyik legháborítatlanabb természetvédelmi területe és mocsárvidéke. A rákoskerti vasútállomástól rövid sétával elérhető tanösvény 6 km hosszan kanyarog. Egyik legnagyobb értéke az itt élő madarak sokasága, köztük olyanok, mint a tőkés réce, a bíbic, a gyurgyalag és a búbos banka. Ha igazán szeretnénk megfigyelni a Merzse-mocsár életét, érdemes távcsövet vinni.

Call Now Button