Családi vállalkozás, amely „felhúzza” a falut

Maszlik Zoltán mindig is életfeladatának tekintette a mezőgazdasági munkát, amihez a talentumot és a föld végtelen szeretetét a szüleitől és nagyapjától örökölte. Sorsában a fordulatot a helyi mezőgazdasági szövetkezetnek, első munkahelyének a felszámolása hozta a ’90-es évek elején.

– Majd megszakadt a szívem, amikor azt láttam, hogy az akkori tsz-vezetők elherdálták az összegyűjtött szövetkezeti vagyont. Akkor határoztam el, hogy bebizonyítom: Nógrádban is lehetnek olyan vállalkozások, amelyek felfelé húzzák ezt a vidéket – emlékezett vissza a kezdetekre a ma már sikeres szentei vállalkozó.

Munka nélkül maradva sok választása nem volt, vállalkozni kényszerült. Feleségével először a kereskedelemben próbálkoztak, egy kis élelmiszerboltot nyitottak, de akkor sem feledkezett meg személyes küldetéséről. Vettek egy parányi kertet, ahol a bolti munka után ribizlit, málnát, később pedig a földterület növelésével már gabonát is termesztettek. Elhatározták, hogy a gazdálkodás minden bevételét visszaforgatják a gazdaságba. Ennek köszönhetően folyamatosan bővült a vállalkozás. Idővel teheneket vásároltak, a tejet pedig, miután a felvásárlókkal nehezen boldogultak, saját kisteherautójukkal házhoz szállították a kistérség településeire és Balassagyarmatra. Végül a 2004. május 1-jei az európai uniós csatlakozás 2004-ben újabb váltásra kényszerítette a családi vállalkozást: a tejárak drasztikus csökkenése gazdaságtalanná tette a tejértékesítést, ennek hatására és a vevőik biztatására belevágtak a tejfeldolgozásba.

– Azóta már 350 hektáron gazdálkodunk, száz fejős tehenünk van és pályázati pénzsegítségével egy kis tejfeldolgozó üzemet is létrehoztunk. 2014 óta naponta ezer liter tejből tejfölt, túrót, sajtot és joghurtot készítünk – összegezte eredményeiket Maszlik Zoltán. Büszkék arra, hogy a sajtjaik szinte már az egész országban ismertek. A szakmai fogásokat Svájcban, Franciaországban és Olaszországban kiváló mesterektől sajátították el. A család minden tagja a gazdaságban dolgozik és ott képzeli el a jövőjét is. Maszlik Zoltán, aki  a családi vállalkozás vezetője, ezt Isten nagy ajándékának tartja. Anna, a nagyobbik lánya közgazdász, ő intézi a vállalkozás pénzügyeit és a kapcsolatot tartja a megrendelőkkel. A kisebbik lány, Julcsi élelmiszermérnök, ő felelős azért, hogy a tejfeldolgozásban minden rendben menjen. A fia, Zozo még tanul, a gödöllői egyetemen növénytermesztésre és állattenyésztésre szakosodott, mivel ezek a területek majd hozzátartoznak a családi munkamegosztás szerint. – A családi összefogás hihetetlen erőt jelent mindannyiunk számára – hangsúlyozta Maszlik Zoltán. – Ma már nyugodt szívvel elmondhatom, hogy ez a vállalkozás lett a munkánk, a hobbink és az életünk – tette hozzá.

Közös elkötelezettségüket bizonyítja, hogy még mindig tele vannak tervekkel és célokkal. A kezdetektől alapvető törekvésük, hogy megszilárdítsák gazdaságuk fenntarthatóságát, biztosítsák az állataik számára helyben termesztett takarmány GMO-mentességét és termékeik kifogástalan minőségét. Újabb pályázati támogatással belekezdtek egy új, 1600 négyzetméteres istálló építésébe, ahol 120 fejős tehénnek lesz helye. A létesítménynek márciusra kell elkészülnie, ami által meg tudják kétszerezni a termelésüket. Ehhez kapcsolódik  majd a tejfeldolgozó üzem továbbfejlesztése is, amelyet  szintén pályázati támogatással szeretnének megvalósítani.

A nógrádi kistelepülésnek, Szentének is fontos a Maszlik-gazdaság eredményes működése és fejlődése, hiszen több  helyi családnak is ez a vállalkozás jelenti a biztos megélhetést és a jövőt. – Óriási felelősség ez számunkra is – emelte ki Maszlik Zoltán. Úgy véli, ennek a feladatnak a teljesítésében sokat segíthet a Rövid Ellátási Lánc (REL) agrárkezdeményezés, hiszen a közösségnek megtartó ereje van. A tagok összefogása, patronálása és az új, biztos piacok felkutatása különösen most, a Covid-járvány idején, létkérdéssé vált a kis agrárvállalkozások számára.

Call Now Button