Védd természetesen a szívedet!

A tőzegáfonya rendszeres fogyasztásával kivédhetőek bizonyos szívbetegségek, valamint az ereket érintő elváltozások. Minden koszorúér- és szívbetegséggel küzdő betegnek javasolt a 100%-os tőzegáfonyalé rendszeres fogyasztása vagy tőzegáfonya-kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítő alkalmazása.

A tőzegáfonya védi a szívet

A tőzegáfonya azért képes védeni a szívet és ereinket, mert káliumtartalma igen magas. A kálium részt vesz a sejtek közti kommunikációban, valamint a szív működését szabályozza. Túl sok vagy túl kevés kálium jelenlétében a szív nem képes megfelelően összehúzódni. A tőzegáfonya éppen ezért azoknak is javasolt, akik szívinfarktuson estek át, mivel alkalmazásával csökkenthetjük egy újabb roham kialakulásának esélyét.

A szív és a rezveratrol

A rezveratrol növényekben megtalálható polifenol. Legfőképpen gyümölcsökben, a termések héjában fordul elő. Nagy mennyiségben tartalmazza a szőlő, a vörös szőlő, a kakaó, az étcsokoládé, de a mogyoró is.

A rezveratrol a növényeket védi különböző fertőzésektől, mennyiségét befolyásolja az éghajlat, a talaj minősége és a növény kezelése.

A rezveratrol általános gyulladáscsökkentő, immunerősítő, a megfelelő diéta mellett segíthet karban tartani a vércukorszintet, valamint erősíti az ereket és a szívet. Szív- vagy érbetegségek esetén kúraszerű vagy folyamatos alkalmazása ajánlott. A kezelést érdemes kiegészíteni halolajjal vagy galagonyateával.

A koenzim-Q10 molekula, más néven ubiquinon

A kutatások egyre újabb és újabb jótékony hatásokat tulajdonítanak neki. Mi a szerepe a szervezetünkben? Hogyan tudjuk pótolni, ha szükséges? A szív- és érrendszeri betegségek prevenciójának egyre teljesebb körű szerepe és a tudatos táplálkozás egyre nagyobb térhódítása közös kapcsolódási pontok kialakításával újfajta megelőzési szemléletet hoz magával. Ezzel párhuzamosan a szabad gyökök káros hatásának, illetve az ellenük való védekezés fontosságának felismerése vezetett el a koenzim-Q10 molekula előtérbe kerüléséhez.

Ha kevés van belőle a szervezetünkben

A koenzim-Q10 szintje a szervezetben egyénileg változik, ám csökkenése komoly tüneteket és betegségeket okozhat. Enyhébb esetben krónikus fáradtságérzés, komolyabb esetben szív- és keringési rendellenességek forrása lehet az elégtelen koenzim-Q10-ellátottság.

A kardiovaszkuláris betegségek kialakításában azért játszhat ilyen fontos szerepet, mert a generalizált érelmeszesedés, mint általános kardiovaszkuláris rizikótényező, kiemelt összetevője a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának.

A zsírnemű anyagok belső érfalon történő lerakódása után az így kialakult plakkok oxidálódnak (lipidperoxidáció), amely a betegség súlyosbodását, szövődmények (infarktus, agyvérzés) kialakulását okozza. Így az antioxidáns tulajdonságú koenzim-Q10 a lipidperoxidáció gátlásával csökkenti a kockázatot.

A koenzim-Q10 mennyisége az életkor előrehaladásával természetszerűleg csökken

Ebből a tényből indul ki az a feltételezés, miszerint az ubiquinon a fiatalság receptjének egyik összetevője lehet, emiatt pótlására idősebb korban kiemelt figyelmet érdemes fordítani. A közelmúltban kezdték vizsgálni a koenzim-Q10 lehetséges jótékony hatását neurodegeneratív kórképekben, és a vérzsírszint csökkentésére alkalmas gyógyszerek, a statinok mellékhatásainak kivédésében.

A statinok és a koenzim-Q10 kapcsolata kétoldalú

A statinok bizonyos anyagcsereutak gátlásával csökkentik a szervezetben zajló koenzim-Q10-termelődést, illetve a vérszintet. Ez utóbbinak magyarázata az is, hogy a vérben a koenzim-Q10 az ún. LDL-vérzsírhoz kötődve kering. A statinok fő hatása, hogy csökkentik a vér LDL-koncentrációját, ám ezzel együtt a koenzim-Q10-szintjét is. Ugyanakkor a koenzim-Q10 csökkenti a statinok egyik mellékhatását, az izomfájdalmat. A vizsgálati eredmények szerint a fájdalom csökkenése szignifikánsan nagyobb arányú ubiquinon adásakor, mint a szintén általános antioxidáns szereppel bíró E-vitamin pótlásakor.

A koenzim-Q10 pótlása

Ma már könnyedén megoldható a gyógyszeripari fejlesztéseknek köszönhetően. Étrend-kiegészítők formájában számos típusban megvásárolható, amely készítményeknek mind felszívódása, mind biológiai hasznosíthatósága kitűnő. A visszacsatolásos folyamatok viszonylag kevéssé érzékeny változata miatt a szervezet endogén ubiquinon-termelődése akkor sem csökken, ha a koenzim-Q10 pótlása kívülről, pirulák formájában történik meg.

Komplex formában, azaz Q1 (NADH) és Q10 egyszerre való alkalmazásakor pedig azonnal bejuttathatjuk a sejtbe és hamarabb kifejtheti hatását!

Magnézium

A magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag a szervezet számára, ugyanis több mint 300 enzim működéséhez szükséges, melyek – többek között – a sejt energiatermelő folyamatait katalizálják. A magnézium az idegrendszer sejtjeinek működésén túl a csontok és a fogak felépítésében is részt vesz a kalcium mellett.

A sejtek hártyájának áteresztőképességét is szabályozza, hatására az érfalak rugalmassága nő, a szívizom összehúzódó képessége javul, és csökken a ritmuszavarhoz vezető állapot kialakulásának valószínűsége, vagyis javítja a szív munkájának hatásfokát. Az izomgörcs kialakulásának hátterében alapvetően az ionáramok egyensúlyának felborulása, illetve az izom tápanyag- és oxigénellátásának zavarai állnak. Leggyakoribb az izom túlterhelése következtében kialakuló izomgörcs, ami sportolás vagy hosszan tartó fizikai megterhelés hatására következik be. A magnézium hiánya gyakran okoz izomgörcsöt.

Nagy mennyiség távozhat a szervezetből hasmenés vagy vízhajtók szedése esetén, ez is okozhat hiánytüneteket. A magnéziumhiány ritkán alakul ki elégtelen táplálkozás miatt, sokkal gyakoribb az egyes gyógyszerek miatt létrejövő fokozott magnéziumvesztés. Ilyen gyógyszerek lehetnek egyes vízhajtók, ACE-gátló vérnyomáscsökkentők, kemoterápiás szerek, immunrendszergátlók, de akár az alkohol is.

Magnéziumot infúzióban is alkalmaznak az orvosok esetenként, például súlyos szívritmuszavarok esetén, ugyanis a magnézium lassítja a szívverést, ezzel megelőzi a ritmuszavarokat.

Terhességi magas vérnyomásban (preeclampsia) is hatékony, mert vérnyomáscsökkentő és közvetett módon véralvadásgátló hatása van. Asztmás rohamok esetén is jótékony hatású lehet a magnézium adása, mert hörgőtágító hatása is van.