Vállalkoznának a magyarok, ha nem félnének a szégyentől

Hiába szeretne vállalkozást indítani a magyarok túlnyomó többsége, csak töredékük mer belevágni, mert tartanak a kudarctól. Pedig egy friss pályázati programnak köszönhetően minden korábbinál kedvezőbb feltételek mellett lehet belevágni az új életbe.

„Felmérések szerint a magyar fiatalok közel 70 százaléka szeretne valamilyen vállalkozást létrehozni, de közülük csak 5–6 százalék mer belevágni. A két szám között óriási a szakadék. Olyan ez kicsit, mint a gyerekvállalás: sokan szeretnének gyereket, de nem merik vállalni a körülmények miatt” – mondta Beck Zoltán, az MnT Üzleti Tanácsadó Kft. alapító-tulajdonosa.

A kezdő vállalkozások mentorálásával foglalkozó szakember szerint sokaknak a kezdőtőke jelent problémát, de vannak, akik akkor sem mernek vállalkozást indítani, ha esetleg van rá pénzük, mert adott esetben visszahúzza őket a saját környezetük.

„Mindenki fél elbukni, félnek a kudarctól, hogy a családjuk vagy a haverok kinevetik őket. Magyarországon szégyen kudarcot vallani, de ha elmegyünk Amerikába, ott ez tapasztalatszerzésnek számít. Mi küzdünk ez ellen. Próbáljuk az ügyfeleinket lelkileg is segíteni. Ha jönnek a buktatók, nem probléma, nem szabad feladni az első, második nehézség után, mert évek múlva visszatükröződik majd az eredményeken a kitartás” – nyilatkozta Beck Zoltán, aki úgy véli, az idei év fordulópontot jelenthet, hiszen minden eddiginél nagyobb támogatást kapnak az államtól azok, akik új vállalkozást indítanának. Mindez akár a generációváltás problémájára is választ adhat, és segíthet hazacsábítani jelenleg külföldön dolgozó magyarokat is.

4,5 millió forint nyerhető

Magyarországon 2014-ben indult először kezdő fiatal vállalkozókat segítő program. Előbb a 18 és 40 év közöttiek pályázhattak 3 millió forintra, majd 2016 őszétől a 18 és 30 év közöttiek nyerhettek 3 millió forintot. A program 2019-ben is folytatódik, a korábbiaknál is vonzóbb feltételekkel. Ráadásul a lehetőség már nem csak a fiatal generációnak nyitott, hiszen eltörölték a felső korhatárt.

„Bárki pályázhat, aki még nem ment nyugdíjba. Az sem kizáró ok, ha valaki próbálkozott ezelőtt és volt már vállalkozása, de valamilyen oknál fogva nem működött és megszüntette azt. Fontos viszont, hogy a programba való kerülés pillanatában regisztrált álláskeresőnek kell lenni és a pályázó ne legyen meglévő vállalkozás többségi tulajdonosa vagy ügyvezetője. Érdemes még a cégalapítás előtt szakember segítségét kérni, mi is örömmel állunk a leendő vállalkozók rendelkezésére” – magyarázta Beck Zoltán, az MnT Üzleti Tanácsadó Kft. alapító-tulajdonosa.

Idén már több mint 4,5 millió forintot lehet nyerni, ráadásul nem kell hozzá önerő, hiszen a pályázat 100 százalékos finanszírozású, így az sem baj, ha nincs kezdő tőke. A vállalkozást két évig kell fenntartani, amiből egy év a projektmegvalósítás, egy pedig a fenntartás.

Az áprilistól élesben is elinduló Fiatalok és álláskeresők vállalkozóvá válása elnevezésű programban végig kell menedzselni egy jelentkezési folyamatot, el kell végezni egy vállalkozóvá válásra felkészítő képzést, melynek végén üzleti tervet kell készteni. Ezután alapítható meg a vállalkozás és a pályázatot is be lehet adni.

A programban 50 milliárd forint a keret, amiből most durván 9–10 ezer vállalkozás nyerheti el a támogatást.

Nem a túlélés, hanem a siker a cél

Beck Zoltán 2014-ben maga is a Fiatalok vállalkozóvá válása program indulásakor hozta létre saját vállalkozását. Úgy döntött, hogy az állami szférában szerzett tapasztalatait pályázatíróként fogja kamatoztatni. Cége kifejezetten a kezdő, fiatal vállalkozások fejlesztésére specializálódott, és mára már több száz ügyfélnek segítenek álmaik megvalósításában.

A szakember kiemelte: a program segítségével induló vállalkozásoknál nem a túlélés, hanem a siker a cél. Mint mondta, arra nincs forrás és kapacitás – és nem is elvárható –, hogy az állam évekig komoly óraszámban menedzselje a fiatal vállalkozókat, ezért ők piaci alapon nyújtanak nekik szolgáltatásokat, hogy minél magasabb arányban tudják túlélni a kezdeti nehéz időszakot. A kezdetektől segítenek nekik a cégalapításban, a pályázattal kapcsolatos ügyintézésben, de komplett megoldást kínálnak a könyveléstől a marketingig minden olyan kérdésben, amiben egy kezdő vállalkozó még nehezen ismeri ki magát.