Unokázós csalók és besurranó tolvajok

Nem kell sötét éjszakának lennie ahhoz, hogy megfosszanak minket az értékeinktől, miközben otthon tartózkodunk. A Genertel összeállítása alapján lássuk, a tolvajok és a csalók hogyan akarnak az értékeink közelébe kerülni!

Mit kell tudnunk a tolvajokról?

A betöréssel ellentétben a besurranó tolvajok nem feszegetnek zárakat, nem törnek be autóüvegeket és nem figyelik meg sokáig a célpontul kiszemelt helyeket. Általában egyedül dolgoznak és nem este, hanem fényes nappal osonnak be a házakba és könnyen megszerezhető értékeket lopnak el. Az esetek nagy részében alig egy percet tartózkodnak az épületben, a társasházakból javarészt az előszobában található értékeket viszik el (kulcsok, pénztárca), míg a kertes házaknál a konyhaasztalról lopnak, feltéve, ha oda pakoljuk le a dolgainkat.

Tipp
Az emeletes kertes házban élők különösen figyeljenek az ajtók, ablakok zárására, főleg, ha a hálószobák mind az emeleten találhatók. Gyakran könnyű célpont egy ilyen otthon, hisz míg fent alszik a család, az alsó szint összes elektronikus berendezését, értékeit elszállíthatják a tolvajok egy besurranás alkalmával.

Megtévesztés: álszerelő, álleolvasó, „unokázós csalók”

Érdemes külön beszélni erről a csalásfajtáról, hisz országszerte előforduló trükkről van szó, ami főleg az idős korosztály jóhiszeműségére épül. A csalás során az elkövető általában telefonon éri el az idős áldozatot és vagy rokonnak vagy az unoka barátjának kiadva magát elhiteti vele, hogy baleset szenvedett, okozott vagy bajba került és azonnal pénzre van szüksége. Előfordul, hogy az idős lakót kicsalják az otthonából is, így míg ő pénzt vesz fel, bankba megy, kirabolják a házát. (Ez már betörésnek számít, nem besurranásnak.)

Másik esetben a tolvaj személyesen jelenik meg az ajtóban szerelőnek, ügyintézőnek adva ki magát. Ekkor a házba bejutás után „jobb esetben” csak az elöl hagyott értékeket csenik el, rosszabb esetben viszont sérülést is okozhatnak az áldozatnak.

Hogyan készítsük fel az időseket az unokázós csalás kivédésére?

Érdemes idős szeretteinkkel átbeszélni ezt a témát, sőt otthonába kiragasztani egy rövid emlékeztetőanyagot a főbb pontokkal:

– Egy ilyen hívás után mindig bizonyosodjanak meg a hívás tartalmának valódiságáról. Hívják fel az érintett rokont, hogy tényleg valós-e az esemény vele kapcsolatban.

– Ha nem sikerül elérni a rokont és megismétlődik a pénzkérő hívás, kérjenek pár óra türelmi időt. Semmiképp ne teljesítsék azonnal a követelést!

Írják le a hívást követően közvetlenül, hogy miről beszélt a telefonáló, mit kért. A hívás után már könnyű elfelejteni a részleteket és a kétségbeesés könnyen elfedi a felmerülő gyanút.

– Ha gyanúsnak találják az esetet, hívják a 112-es segélyhívó számot. Forró nyomon akár pár óra alatt is kézre keríthetik az ilyen csalókat.

– Családtagként sűrűn figyelmeztessük idős hozzátartozóinkat a veszélyekre és tudatosítsuk bennük azt is, hogy sok ember között ne meséljenek magánéletükről, különben olyanok is fültanúi lehetnek, akik ezzel visszaélnek.