Taroltak a kínaiak

Liebherr asztalitenisz-vb 2019, Budapest

A pingpong szerelmeseinek 2019. április 21–28. különösen jeles dátum, mert ezen a héten Budapest adott otthont  az asztalitenisz-világbajnokságnak. Az idén hosszú idő után ismét a magyar főváros rendezhette meg a sportág legrangosabb eseményét, ahol a nemzetek legjobbjai mérik össze tudásukat.

A világbajnokságok történetében ez a negyedik alkalom, amikor csaknem 70 év után (1950) újra fővárosunk volt a helyszíne a rangos rendezvénynek. A szervezők minden idők egyik legjobb és legváltozatosabb világbajnokságát valósították meg a Hungexpo Vásárközpontban, a versenyek mellett izgalmas külön programokat is nyújtottak a családoknak és a kiállítóknak egyaránt. A helyszínen találkozhattunk és játszhattunk a legendás magyar aranycsapat tagjaival: Gergely Gáborral, Jónyer Istvánnal, Klampár Tiborral, illetve számos korábbi Európa-bajnokkal, magyar bajnokkal és az asztalitenisz legendás személyiségeivel.

A hét izgalmas eseményei közül is kiemelkedett a negyedik nap, amely az asztalitenisz-világbajnokságok történetének egyik legnagyobb meglepetését hozta el. A ranglista 34. helyén álló francia versenyző, Simon Gauzy meghökkentő teljesítményt nyújtott és a világranglista 2. helyén álló kínai játékos Xu Xin felett gigászi küzdelemben győzedelmeskedett.

Mindkét játékos klasszikus támadó stílusban játszott, de Gauzy taktikája bizonyult sikeresebbnek. A szurkoló tömeg extázisban ünnepelte a várva várt európai sikert. Xu kiesése azt jelenti, hogy ez volt az első alkalom 16 év alatt, hogy a férfi egyéni döntőt nem két kínai játékos játssza.

Vasárnap a döntő nem hozott már meglepetést, a kínai Ma Lung öt szettben legyőzte a svéd Mattias Falckot, s ezzel sorozatban harmadszor lett férfi egyesben világbajnok. Női párosban a Szun Jing-sa, Vang Man-jü kettősé lett az aranyérem, így mind az öt számban Kína diadalmaskodott a Hungexpón rendezett világbajnokságon.

A nézőszámra a világbajnokság korábbi napjain sem lehetett panasz, a záró vasárnapon pedig igazán szívet melengető látványt nyújtott a Hungexpo G-pavilonja, csak néhány ülőhely maradt üresen az ötezres lelátón.

 „A két évvel ezelőtti világbajnokságon sokkal nagyobb nyomást éreztem magamon – mondta a döntő után az immár 11-szeres világbajnok Ma Lung, aki Budapesten férfi párosban is aranyat szerzett. – Most tizenegyedik kiemeltként indultam, alacsonyabban rangsorolva, mint valaha, így nem volt rajtam akkora teher. Mattias sokat fejlődött az elmúlt évben nemcsak technikailag, hanem taktikai téren is. Azt hiszem, a jövőben az egyik legnagyobb riválisunk lesz. Köszönöm nemcsak a kínai, hanem a többi ország szurkolóinak is a támogatást. A világbajnoki cím mellett szeretném elnyerni a nézők tiszteletét is.”

A 30 éves Ma Lung mindössze a harmadik férfi asztaliteniszező, aki egyesben egymás után három világbajnokságot meg tudott nyerni. Korábban ez Barna Viktornak (1932 és 1935 között négyszer győzött) és a kínai Csuang Cö-tungnak (1961, 1963, 1965) sikerült.

Nátrán Roland, a  Magyar Asztalitenisz Szövetség elnöke is elégedetten nyilatkozott a világbajnoksággal kapcsolatban.Gyakorlatilag mindegyik magyar játékos a tudása legjavát nyújtotta, elképesztő mérkőzéseken győzedelmeskedtek, majd estek ki. Bízom benne, hogy a sikeres rendezvény tovább bővíti itthon és világszerte az asztalitenisz rajongótáborát. A világbajnokság idején a világ asztalitenisz-társadalma Budapestre figyelt. Készülünk a következő nagy világeseményre, talán egy jövőbeli világbajnokságra is, amelyre remélhetőleg nem kell hetven évet várni – nyilatkozta a szövetség elnöke.

Call Now Button