Rockopera a zentai csatáról – Ősbemutató a Vajdaságban

Zenta, 1697 címmel új magyar rockopera ősbemutatóját tartják Zentán a sportcsarnokban szeptember 8-án este fél nyolckor. Szarka Gyula Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész, a Ghymes együttes alapító tagja és Szálinger Balázs József Attila-díjas költő művét Pataki András rendező állítja színpadra. A főbb szerepekben Vastag Tamás, Stéphanie Schlesser, Szomor György, Békefi Viktória, Savanyu Gergely, Nagy Gábor és Kósa Zsolt látható.

A Zentai Magyar Kamaraszínház és a soproni Petőfi Színház koprodukciójában készülő előadás tisztelegni kíván az 1697. szeptember 11-én lezajlott világtörténelmi jelentőségű esemény előtt, amikor is a Savoyai Jenő által vezetett egyesült keresztény seregek Zenta határában meghatározó csatát nyertek a török haderővel szemben. A most készülő rockoperát a szerzők a vajdasági város napjára írták, hangzott el az eseményről tartott zentai sajtótájékoztatón.

– A Zentai Magyar Kamara Színház idén ünnepli fennállásának a tizedik évfordulóját eddigi történelmének legnagyobb szabású produkciójával, a magyar történelem egyik legnagyobb pillanatáról, győzelméről szóló művel és ez sorsfordító számunkra is – mondta Wischer Johann, a Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatója, aki hozzátette: összesen hatvannégyen lépnek színpadra a nagyszabású előadásban. Tizenegy színész-énekes, a Sopron Balett tizenhárom tagja, tizennégy vajdasági táncos, huszonkét zentai iskolás gyermek és a Budapesti Fővárosi Nagycirkusz négy akrobatája.

A jelmez Húros Annamária munkája, a díszlettervező Pataki András, a koreográfus a Harangozó-díjas Demcsák Ottó, a fénytervező Madarász János, a hangmérnök Mohai György, a dramaturg Katona Imre. Az előadást az elkövetkezendő három évben szeptemberben Zentán mindig eljátsszák, tartanak belőle jövő nyáron magyarországi bemutatókat és bekerül a Soproni Petőfi Színház 2019–2020-as évadába, a tervek szerint 23-szor adják majd elő a leghűségesebb városban.

Pataki András rendező hangsúlyozta: vajdasági és színháztörténeti pillanat, hogy történelmi témájú, minőségi zenés színházi mű született, amely hiánypótló is egyben. Nemcsak amiatt, mert egy világtörténelmi jelentőségű győztes csatára emlékezhetnek így, hanem azért is, mert ennek segítségével az identitásunk újraélhető, a múltból pedig eredeztethető önmeghatározásunk. Kiemelte, egy kortárs zenemű született, amely üzenet a jövő felé egy olyan időszakból, amikor az összempátia és együttműködés megállította a török hódítást.

A produkció nem történetet mesél klasszikusan, hanem állapotokat, képeket, helyzeteket mutat be, hús-vér szereplőket ábrázol a dalok, a zene segítségével, markáns szövegekkel, hasonlóan az operákhoz. Megjelennek a történelmi figurák is és bekerült egy fikciós szerelmi szál is a rockoperába. Deák Pál magyar huszárezredes szerepét Vastag Tamás, a népszerű magyar előadó játssza, Julie Fayol, Eric Fayol francia hadmérnök lánya pedig Stéphanie Schlesser sztárénekes lesz, aki ezúttal magyarul énekel. A nemzetközileg is elismert énekesnő Belgiumban született, 18 évesen költözött Párizsba, mivel felvételt nyert az exkluzív Nemzetközi Musical Akadémiára, ahol évfolyamelsőként diplomázott. Azonnal leszerződtették a Párizsi Notre-Dame című francia musical ázsiai turnéjára Fleur de Lys szerepére. A féléves turné alatt közel 100-szor játszotta ezt a szerepet, és bejárta Dél-Koreát, Tajvant és Libanont. A következő felkérés a Rómeó és Júlia musical főszerepére szólt, abban Júliát játszotta ismét Dél-Koreában. Párizsba visszatérve a Madiba című, Nelson Mandela életéről szóló musicalben lépett fel. Itthon az Aida soproni sikere után szerepelt a fővárosi We Will Rock You musicalben is.

Szarka Gyula, a rockopera zeneszerzője kifejtette, a kilencvenperces zenei anyagban a stílusok átfedik egymást, közben egységes, mai fülnek szóló hangzásvilág létrehozására törekedett. A történet követi a zenét, amely előbb született meg, mint a szövegek. Nagyon jól együtt tudtak dolgozni Szálinger Balázzsal, akivel az Álmos legendája előadás után ez már a második közös munkájuk. Hozzáfűzte: kihívást jelentett számára a csatának, annak jelentőségének, hatásának zenei ábrázolása. Őt mindig érdekelte a magyar történelemnek ez az időszaka és örül annak, hogy felvidéki magyarként most a Vajdaságban készülhet egy történelmi ősbemutatóra. A rockopera dalai a premierre CD-n is megjelennek, az előadók már végeztek a stúdiómunkával.

A Savoyai Jenőt alakító Savanyu Gergely arról beszélt, hogy számára újdonságot jelent ebben az előadásban részt venni, mert eddig pályafutása során főként operettekben játszott. Ahogy megfogalmazta, sokszínű, karakteres dalokat születtek, remekül előadhatók színészileg, s amikor felénekelték a stúdióban, akkor is remek csapatmunka jellemezte a közös munkát. Ő és a többi szereplő a figurák igazságainak, belső útjainak bemutatására törekszenek majd a dalok segítségével is.

Call Now Button