A rák és a szívbetegség ellen is jó a munkába biciklizés

A munkába biciklizés jelentősen csökkentheti a rákos, valamint a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás kockázatát – állítják a kutatók a British Medical Journal (BMJ) című brit orvosi folyóiratban közölt tanulmányukban.

A Glasgow-i Egyetem szakemberei a UK Biobank elnevezésű egészségügyi tanulmány több mint 264 ezer – átlagosan 53 éves – önkéntesét vonták be a kutatásukba. (A projektet annak idején azért indították, hogy a krónikus betegségek, így a szívbetegségek, a rák vagy a diabétesz megelőzését, diagnózisát és kezelését javíthassák.)

A résztvevőket arra kérték, hogy jegyezzék fel milyen módon – sétálva, kerékpárral, autóval vagy tömegközlekedéssel – jutnak el a munkahelyükre, majd haza a mindennapokban. A követéses tanulmány öt éve alatt a szakemberek nyomon követték az alanyok kórházi kezeléseit, valamint az elhalálozásokat – írta a medicalxpress.com honlap.

A sétálás

A különböző befolyásoló tényezők figyelembe vételét követően a szakemberek arra jutottak, hogy a munkába sétálás – amennyiben a megtett távolság eléri a csaknem 10 kilométert hetente – a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának, valamint az ezen betegségek okozta halálozások alacsonyabb kockázatával van összefüggésben.

Ugyanakkor a rák okozta halálozás kockázata ebben az esetben nem alacsonyabb, mint azoknál, akik autóval vagy tömegközlekedéssel jutnak el a munkahelyükre.

A bicikli a tuti

Az eredmények szerint azoknál volt a legalacsonyabb a kardiovaszkuláris betegségek előfordulásának a kockázata, akik kerékpárral jártak munkába, és esetükben a rák okozta, valamint minden egyéb okból bekövetkező halálozás kockázata is alacsonyabb volt.

A kutatók szerint annak is jótékony hatása lehet az egészségre, ha valaki az autót vagy a tömegközlekedést, valamint a sétát és a biciklizést ötvözve jut el a munkahelyére.

A szakemberek ugyanakkor rámutattak, hogy megfigyeléses tanulmányról lévén szó, nem tudnak biztos összefüggést kimutatni ok és okozat között.

Más mozgás is segíthet

A szervezet reagál arra, ami vele történik, a rendszeres testmozgás is folyamatokat indít el benne. A megfelelően felépített edzések hatására az izmok feszesebbek lesznek, javul a vérkeringés és nő a tüdő vitálkapacitása. Ezzel párhuzamosan javul a szervezet ellenálló képessége is, több energia jut a mindennapokra, egyúttal a közérzet is jobb lesz, de a mozgással párhuzamosan járó stresszoldás folytán az idegrendszer is könnyebben alkalmazkodik az élet kihívásaihoz. Olvassa el korábbi cikkünket!