Nem kudarc, hanem kezelhető betegség

A merevedési zavar nem jelenti a szexuális élet végét, csak a ritmusának megváltozását

Noha egy bizonyos kor, illetve leterheltség után egyre több férfinak okozhat gondot időnként fellépő merevedési zavara, sajnos kevesen merik felkeresni problémájukkal az erre specializálódott szakorvosokat. Pedig az impotenciára van megoldás…

Impotencia alatt a férfiak nemi aktusra való képtelenségét értjük. Az impotencia sok szorongást és félelmet okoz, de gyakran csak átmeneti jellegű. Mivel az emberi szexualitás legnagyobb motiváló erejét az érzelmek jelentik, nem meglepő, hogy ezt a tünetet leggyakrabban pszichológiai problémák váltják ki. Az öregedés nem tartozik az impotencia legfontosabb testi okai közé, bár kétségtelen, hogy a 60 éves életkor tájékán az erekció ritkábbá válik, és valamivel hosszabb időt igényel az orgazmus elérése. Ez azonban nem jelenti a szexuális élet végét, csak a ritmusának megváltozását.

Bátran fel kell keresnünk egy szakorvost, hiszen az impotencia nem a férfiasság kudarca, hanem egy betegség Fotó: Shutterstock

Sose szégyelljük magunkat, ha esetleg merevedési zavar – más néven impotencia – miatt néha-néha nem tudunk úgy teljesíteni az ágyban, ahogy azt esetleg elvárjuk magunktól. Ráadásul az ilyen eseteket abszolút személyes kudarcnak éljük meg, nem nézve, mi lehet a háttérben. Ilyenkor bátran fel kell keresnünk egy szakorvost, hiszen az impotencia nem a férfiasság kudarca, hanem egy betegség, amelyet kezelni lehet. Főleg ha sikerül kideríteni, milyen gondok állhatnak a háttérben.

Ráadásul a szakembert felkeresve a vizsgálatoktól sem kell tartani, ugyanis az esetek egy részében lelki okokra vezethetőek vissza a merevedési panaszok. Ám ha ez szinte kizárt, akkor az alapos kikérdezés után az orvos elvégez egy alapos fizikális vizsgálatot, melynek célja az impotencia hátterében esetleg meghúzódó szervi elváltozás kimutatása.

A merevedési zavar szakorvosi vizsgálata az alábbiakra terjedhet ki:

  • kérdéseket tesz fel az Ön, illetve családja kórtörténetében előforduló betegségekről, mint amilyen például acukorbetegség,magas vérnyomás,szív- és érrendszeri betegség, veseműködési zavar vagy aPeyronie-betegség(amelyben a szövetek megkeményedése miatt a hímvessző szokatlan ívben meghajlik);
  • megkérdezi, volt-e korábban medencetájéki műtétje vagy sérülése;
  • megkérdezi, szed-e valamilyen gyógyszert;
  • kérdéseket tesz fel az életmódjával kapcsolatban, például hogy fogyaszt-e rendszeresen alkoholt, dohányzik-e vagy stresszes életet él-e;
  • végbélen keresztül kitapintja a prosztatát, hogy ellenőrizze, nincs-e prosztatamegnagyobbodása;
  • megvizsgálja, hogy jól működnek-e a hímvesszőben futó idegek;
  • mintát veszvérkép-és vizeletvizsgálathoz, melyek részeként megmérik a hormonok és a koleszterin szintjét, illetve ultrahang vagy más eszközök segítségével megvizsgálja a hímvessző vérellátását.
Az a bizonyos “kék tabletta” sok helyzetben megoldást jelenthet Fotó: Shutterstock

A testi egészség vizsgálata mellett az orvos kérdéseket tehet fel a szexuális és a lelki egészségre,valamint a partnerkapcsolatra vonatkozóan is. A kivizsgálás során nyert információk alapján születik meg a diagnózis, és a diagnózis felállítása mellett az orvos javaslatot ad arra is, milyen kezelés lenne a legmegfelelőbb. Ugyanis a merevedési zavarok – legyenek azok lelki vagy szervi okokból – igenis gyógyíthatóak.

Call Now Button