Miért érdemes sok céklát fogyasztani?

Sokan egy kicsit idegenkednek erős színétől és földes ízétől, de érdemes a céklát fogyasztani, különösen a téli hónapokban. Akár nyersen, akár főzve is igazi szuper étel és valódi energiabomba, ha zöldséglevet készítünk belőle.

A céklát már az ókori görögök és rómaiak ismerték és fogyasztották. A tudósok úgy vélik, hogy valamikor a Földközi-tenger partvidéke volt az őshazája, de mára világszerte elterjedt. Sok egyéb zöldségféléhez hasonlóan ezt is a római légiósok honosították meg a kontinens nagy részén, ma Skandináviában épp annyira népszerű, mint Európa országaiban vagy a tengerentúlon. A céklát általában sötétvörös vagy még inkább jellegzetesen bordó színű növényként ismerjük, de az utóbbi időben számos ország kertészetében többféle színben és formában is termesztik, a hazai piacokra azonban ezekből csak kevés kerül. Nagy-Britanniában kedvelt a sárga vagy más néven aranycékla, de az olaszok szívesen használják a fehér és a bordó erezetű növényt is. Pompázzon bármilyen színben is ahhoz, hogy a legtöbb vitaminhoz hozzájussunk belőle, érdemes frissen és nyersen, esetleg turmixolva fogyasztani. A céklában van A-vitamin, B1-, B2-, B3-, B5-, B6– és B9-vitamin is, no meg C-vitamin is bőségesen, az ásványi anyagok közül pedig vas, magnézium, kálium, foszfor, kalcium, nátrium, sőt nitrát is található a bordó növényben.

  1. A cékla színe a piros pigmenteknek köszönhető, amelyek betacianin néven ismertek. Általában az erős festékanyaggal bíró növényeknek van valamilyen különleges gyógyhatása is, ez a cékla esetében is így van. A bordó zöldség festékanyaga erős antioxidáns, ami képes tovább erősíteni a vitaminok szabad gyökök elleni hatását. Jót tesz a májnak, mert a méreganyagok lebontása során keletkező szabad gyököket segít semlegesíteni.
  2. A tudományos kutatások igazolták, hogy bár a cékla nem tartalmaz több vasat, mint más növények, de ennek a különleges gyökérnek a vastartalma a leginkább komplex összetételű, így ezt tudja a legjobban hasznosítani a szervezet.
  3. A pozitívumok közé sorolható még, hogy a cékla nitráttartalma a szervezetbe kerülve csökkenti a vérnyomást. Az érfalak rugalmasságát növeli a testünkben belőle képződő vegyület, így idős korban is kiemelten fontos a fogyasztása. Fiatalabbaknak azért kiemelten ajánlott, mert stresszes életvitel vagy aktív sportolás esetén is segít az állóképesség növelésében a szervezet ellenálló képességének javításában. A cékla a regenerálódást is segíti.
  4. A cékla folsavat tartalmaz, amit a boldogság vitaminjaként tartanak számon. Ez az anyag elősegíti a jó közérzetet, az öröm, a bátorság, az optimizmus fenntartását. Emellett szerepe van a haj növekedésében, a sebek gyógyulásában és különösen fontos kismamáknak is, mert segíti az embrió helyes fejlődését.
  5. A kutatások igazolták, hogy a cékla hatékony a daganatos betegségek kialakulásával, leküzdésével szemben. A rákos sejtekben az oxidációs folyamatok lecsökkennek, és helyettük a tejsavas erjedés növekszik. A cékla színező anyagai – pl. a betainglükozid – pótolja a rákos sejtekben a légző aktivitásukat vesztett légzősejteket.
  6. A cékla erős májtisztító hatással bír, a máj pedig az egyik legfontosabb szerv a méregtelenítéshez. A cékla erősíti a bélrendszert is, a benne lévő betain pedig segíti a zsírok lebontását, ezért zsírégető hatása is van. Ha sárgarépával és uborkával fogyasszuk, még inkább segít a zsírt lebontani, így hatékonyan segíti a fogyókúrát. Szuper diétás ételről van szó, hiszen 100 g cékla csupán 5,9 g szénhidrátot tartalmaz, aminek egyötöde rost. Mint alapanyag tehát bátran fogyaszthatjuk, bármilyen diétában a nap bármely szakában.
  7. A cékla a betaintartalmának köszönhetően hatékony gyulladáscsökkentő is. Méregtelenítő, gyulladáscsökkentő és vérkeringést fokozó hatásainak köszönhetően a cékla nagyon jó hatással van a bőrünkre is, a segítségével sikeresen küzdhetünk a pattanások, a furunkulusok és egyéb bőrproblémák ellen, magas antioxidáns-tartalma pedig az öregedés első jelei ellen véd. A cékla rendszeres fogyasztásával támogathatjuk a bőr folyamatos megújulását, ennek hatására a bőrünk egyenletesebb árnyalatú, ragyogóbb, egységesebb megjelenésű lesz.