Mi okozhatja a reggeli magas vérnyomást?

A vérnyomás hullámzása természetes a nap folyamán és reggelente általában emelkedést mutat. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint a kiugróan magas reggeli vérnyomás okait fontos megkeresni.

Ilyen a vérnyomás természetes hullámzása

A vérnyomás a nap és az éjszaka folyamán is emelkedik, süllyed egy természetes ritmusban, amit olyan általános faktorok is befolyásolnak, mint a fizikai aktivitás, az étrend, az aktuálisan átélt stressz és a tartós szorongás. Mindezek eredményeként a vérnyomás az alvás során általában 10–30%-kal alacsonyabb és felébredéskor megemelkedik. Azonban ha ez az emelkedés nagyobb mértékű, akkor reggeli hypertenzióról, magas vérnyomásról beszélhetünk. Ha csak egyedi kiugrás jelentkezik, az esetleg lehet a stroke vagy a szívinfarktus jele is, hiszen egyes felmérések szerint a komoly szív- és érrendszeri események gyakran az ébredés utáni 4–6 órában lépnek fel. Ugyanakkor számos más ok is előidézheti a reggeli magas vérnyomás.

1. Gyógyszerelés

Egyes, magas vérnyomás kezelésére rendelt gyógyszerek vezethetnek kiugró reggeli vérnyomáshoz, illetve olyan kérdéseket is tisztázni kell a kardiológiai kivizsgáláson, nem túl alacsony-e a dózis, nem hasznosabb-e a rövid vagy középtávon ható gyógyszerek helyett hosszú távú gyógyszerelést választani, illetve nem érdemes-e az egyes gyógyszerek helyett kombinációs kezeléssel próbálkozni – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – A gyógyszerszedés időpontját is érdemes végiggondolni. Vannak, akik azt tapasztalják, hogy ha este veszik be a gyógyszert, elkerülhető a reggeli kiugrás, másoknál a megosztott reggeli és esti bevétel működik jól, megint más esetekben új gyógyszerrel kell próbálkozni. A vérnyomásmérés pontos kivitelezését is fontos megtanulni, hiszen például kevesen gondolnak arra, hogy üres hólyaggal kell mérniük. Ezt és még számos tényezőt a kardiológussal kell megbeszélni.

2. Egyes betegségek

Bizonyos betegségek eleve megemelhetik a vérnyomást. Ilyenek elsősorban a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a magas koleszterinszint, az obstruktív alvási apnoé, a cukorbetegség, a pajzsmirigy-rendellenességek, a Cushing-szindróma, a lupus, a scleroderma és a vesebetegségek. Az erre utaló tünetek gondos kivizsgálást igényelnek.

3. Életmódtényezők

A dohányzás, az alkoholbetegség, a sóban és telített zsírsavakban gazdag étrend, a mozgásszegény életmód és az elhízás szintén okozhatnak magas vérnyomást és akár reggeli kiugrásokat.

Ezért is fontos a diagnosztizálás és kezelés

Mivel a reggeli magas vérnyomást tapasztalók nagyobb kockázattal rendelkeznek a szív- és érrendszeri események szempontjából, nagyon fontos, hogy kivizsgáljuk és kezeljük a jelenséget. Ehhez egyrészt nagyon hasznos a páciens személyes beszámolója, a kikérdezés, ideális esetben a vérnyomásnapló. Mindezek alapján elrendelhetünk többek közt laborvizsgálatokat, végezhetünk EKG-t, szívultrahang-vizsgálatot és hasznos lehet a 24 órás vérnyomás-monitorozás is – hangsúlyozza Sztancsik doktornő. – Az eredmények, a leletek és a kikérdezés alapján dönthetünk arról, elég lehet-e esetleg az életmód orvoslása, szükség van-e a gyógyszerelés módosítására, illetve fény derül-e olyan betegségre, amelynek kezelésével rendezhető a reggeli magas vérnyomás is.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu).