Kutyameleg van – íme az állatvédők tanácsai gazdiknak

A nyári kánikulában a déli órákban sétáltatott kutyánk talpa az aszfalthoz éghet. A szőrön keletkező hőfelvétel miatt néhány percen belül akár napszúrást is szenvedhet a házi kedvencünk. Az árnyéktól mentes udvaron a nagy melegben a kutya szabályosan megsülhet – figyelmeztet Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője, hozzátéve: árnyékos hely és sok víz a megoldás a hőségriadóban a nagy meleg átvészelésére.

Az állatvédők gyakran találkoznak rövid láncra kikötött, árnyéktól mentes helyen, megfelelő mennyiségű és friss ivóvíz nélkül tartott kutyákkal. A nappali 30 foknál magasabb csúcshőmérséklet idején a rosszul tartott házi kedvencek rövid időn belül hőgutát kaphatnak, mely hosszú távon pusztulásukhoz vezet – hívja fel a figyelmet Seres Zoltán.

Azt tanácsolja, hogy a nyári meleg napokon a hosszabb ideig tartó sétáltatást érdemes kora reggel és késő délután megtartani. A naptól felhevült aszfaltot is érdemes elkerülni, hiszen ott könnyen égési sérülés fenyegeti a sétáltatott kutya mancsát.

A kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon a nagy kánikulában. Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek. A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz számára, mert pusztán a lihegéssel történő hővesztés néha, bizonyos körülmények között nem elegendő, ilyenkor az állat keresi a hűvös helyet, padlót, amire ráfeküdve hűtheti magát – magyarázza az állatvédő.

Az Orpheus Állatvédő Egyesület 4 legfontosabb tanácsa kutyák kánikulában történő tartásához a következő:

– a nagy nyári hőségben se feledkezzünk el a játékról és a nagyobb sétákról, melyeket kora délelőttre és késő délutánra időzítsük,

– állatunk számára mindig legyen hűvös hely, ahova a napsugárzás elől szabadon el tud bújni,

– kedvencünknek az élelem mellé naponta többször friss ivóvizet kell biztosítani,

– házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban (még nyitott ablaknál se!), hiszen a tűző napon a belső hőmérséklet az egekbe szökhet.

Árnyékos hely és sok víz a megoldás   Fotó: Orpheus Állatvédő Egyesület

A rendkívüli hőmérsékletet könnyebben átvészelik házi kedvenceink, ha hűvös helyen készítünk kuckót számukra. Fontos a napjában többször újratöltött vizes tál. Ha módunkban áll, nedvesítsük be az állat bundáját, úsztassuk, és legfőképp ne kívánjunk tőle „csúcsteljesítményt”. A nagy nyári melegben egy autóban 5–10 perc alatt 60 fokra is felugorhat a levegő hőmérséklete, ami a bent tartózkodó élőlények számára hosszabb távon végzetes lehet. A lakásban a sötétítés, a ventilálás segítheti a meleg átvészelését.

Ha megtörtént a baj, és látjuk, hogy a háziállat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, a baj lehet akár hőtorlódás vagy hőguta is. Nyári kánikulában az oldalán fekvő, intenzíven lihegő, eszméletét vesztett állat rendszerint hőguta vagy napszúrás áldozata. A gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet ebben az esetben – hívja fel a figyelmet  Seres Zoltán.

Stílussal kapcsolatos cikkeinket ezen a linken találja: stílusvadász