Ki volt minden idők legnagyobb magyar futballedzője?

Akire Puskás is apjaként tekintett

Ismét egy példakép, aki nem itthon vált világhírűvé. A legnevesebb európai csapatok mind a mai napig büszkék Czeizler Lajosra, aki az AC Milan, az ACF Fiorentina, az SL Benfica vagy az IFK Norrköping trénereként 11 bajnoki címet szerzett.

A sporttörténeti szempontból felbecsülhetetlen értékű Czeizler-hagyatékot örökösei 50 évig féltve őrizték, de Czeizler Lajos halálának 50. évfordulója alkalmából elhatározták, hogy amennyiben megfelelő kezekbe kerül, értékesítik. Így a legendás edző végre Magyarországon is megkaphatja azt az elismerést, amit kimagasló nemzetközi pályafutása és eredményei tükrében megérdemel.

Itthon szinte ismeretlen, külföldön elismert

Czeizler az első igazi, világjáró kozmopolita magyar edző volt. Pályafutása során 4 ország 16 csapatát irányította. Egész élete az újabb és újabb kihívásokról szólt. Az Aranycsapat és Puskás barátjaként tartották számon, de csak egyetlen közös fotó maradt meg róla Puskással, amin látszik is, hogy az Aranycsapatból vele különösen jóban volt.

Az 50-es években sokat találkoztak, Czeizler Puskással küldette titokban haza emigrációja után ajándékait családjának. Valószínűleg ő az egyetlen, akinek Puskás egy olyan FIFA-képeslapot ajándékozott az 1954-es svájci világbajnokságról, amelyet a teljes Aranycsapattal aláíratott. E felbecsülhetetlen értékű relikvián kívül még több száz különleges tárgy található Czeizler hagyatékában.

De hogy vált ez a zömök, 36-os lábú, kapusként korlátozott sikereket elérő sportember Európa egyik legnagyobb és legkeresettebb edzőjévé? Czeizler Lajos edzői pályafutásának első csapata a lengyel ŁKS Łódź volt. Majd Olaszországban folytatta pályafutását, aztán 1935-től újra az ŁKS Łódź edzője lett. 1942-től 6 évet töltött az IFK Norrköping együttesénél, ahol csapatával öt bajnoki címet és két kupagyőzelmet szerzett, majd 1948-ban a legidősebb edzőként érte el csapatával a bajnoki győzelmet. Ezután újra Olaszországban vállalt munkát, és 1961-ben az ACF Fiorentina együttesével nyerte meg az Olasz Kupát. 1963–1964 között az SL Benfica csapatához szerződött, a csapattal egyszer bajnokságot, egyszer Portugál Kupát nyert. Legnagyobb sikere azonban az AC Milannal nyert bajnoki címe volt.

Czeizler komoly tekintélynek, megbecsülésnek örvendett világszerte. A Nyugaton töltött sok év után politikai okok miatt azonban nem tudott hazatérni Magyarországra, és megszerezni az őt illető elismerést.

Czeizler a külföldi magyarok közül leggyakrabban Guttmann Bélával, az egyik legnagyobb és legismertebb magyar edzővel találkozott, akivel karrierjük során egymást követő idősávokban, több azonos sztárcsapatnál is edzői posztot töltöttek be. Kapcsolatuk önmagában is kortörténeti érdekességű, az AC Milannál mindkét edző megfordult, a portugál Benficánál pedig egymást váltották kimagasló sikerekkel. A privát életben is tanácsokkal látták el egymást. Még feleségeik egy legendás nyilvános összeveszése sem akadályozta meg a trénerek későbbi kibékülését.

Czeizler külföldi munkásságának fő állomáshelyeiről érkeztek már vételi ajánlatok a hagyaték egyes darabjaira, de a család szerint a hagyaték egészének Magyarországon tartása lenne a legméltóbb Czeizler Lajos emlékéhez. Az örökösök azt szeretnék, ha az elfeledett edzőlegenda idehaza is példaképpé válhatna a szakág és a futballt szerető közönség számára is. Ez persze csak akkor valósulhat meg, ha a kollekció egy olyan magyar sportszervezet, szövetség, cég vagy magángyűjtő tulajdonába kerül, aki kiadványokban megismerteti, kiállításokat rendez, és/vagy sportmúzeumba helyezi el a relikviákat.