Kézzel szüretelt Arabica kávét kóstoltam a kolumbiai Cartagenában

Hőség, 32 fok és 90 százalékos páratartalom. Ez fogad Cartagenában, amely kolumbiai kikötőváros a Karib-tenger partján. A kikötő olyan, mint egy esőerdő. Papagájok, flamingók, madarak, majmok nyújtanak látványosságot.

A hajókikötőből 45 perc alatt be lehetne sétálni egy kis esőerdőn keresztül a belvárosba, de én nem ezt választom. Inkább a taxit, ami 10 dollár. S hogy miért költöm a pénzt feleslegesen? Félelemből. Nagyon megijesztettek az utam előtt, hogy Kolumbiában vigyázzak az életemre. Utóbb kiderült, fölösleges volt bármitől is tartanom. Cartagena imádnivaló város!

Cartagenát szeretnék a kolumbiai kormányhivatalok nyaralóközponttá fejleszteni az amerikai és az európai turisták számára. A terv, minél jobban hasonlítani Miamihoz. Ezért rohamosan építik a települést. Az öreg, fallal körbezárt gyarmati stílusú város mellé új, modern metropolisz épül, hatalmas felhőkarcolókkal. Már mini Miaminak hívják a helyi emberek Cartagenát, hiszen az egész tengerpart tele van égig érő épületekkel, hotelekkel, szórakozóhelyekkel, s a város abszolút biztonságos, nem úgy, mint a főváros Bogota, ahol bizony még gyakran félni kell.

Bár Kolumbiáról az jut az ember eszébe, hogy félelmetes hely, ahol a drogkartellek irányítanak, de nem győzőm hangsúlyozni, hogy itt, Cartagenában nyugodtan lehet élni, turistáskodni. Nem véletlen, hogy megállnak itt a hatalmas tengerjáró hajók is, s ontják az utasokat, mert annyira szép és vonzó. Még a Hop On Hop Off nemzetközi városnéző buszos cég is létrehozott itt egy leányvállalatot, mert érdemes üzemeltetni a piros színű emeletes buszokat, annyi a látnivaló. A Las Popa kolostorból a hegytetőről van egyébként a legszebb kilátás Cartagenára. A turistacsalogató fotók rendszerint innen készülnek.

Kolumbia és így Cartagena is jutalékos alapon működik. Mindenki pénzt kér a másiktól mindenért. Taxit keresek. Egy idősebb ember segít az utcán, aki bemutat egy taxisnak, s a taxis ezért már rögtön egy dollár jutalékot fizet neki.

A városban lépten-nyomon árusok hada ostromol    Fotó: L. Kelemen Gábor

A városban lépten-nyomon árusok hada ostromol, vannak, akik kubai szivart árulnak, mások ékszereket, az asszonyok hatalmas gyümölcskosarakat visznek a fejükön, s innen kínálják a papaját, görögdinnyét, ananászt. Ha lefotózom őket, rögtön jutalékot kérnek, egy dollár egy felvétel ára. A sok egydolláros tranzakció miatt érdemes előre felkészülni kis címletű bankjegyekkel.

Csodás régi épületek sorakoznak a városban az 1500-as 1600-as évekből. Akad, amelyiket már szépen rendbe hozták, mások viszont még düledeznek, s felújításra várnak. A híres Inkvizíciós Palotánál van a legnagyobb tömeg, ide akar bejutni mindent turista, hogy megtapasztalja, milyen brutális módon kínozták itt anno a foglyokat. Hogy ez miért vonzó mindenkinek? Én be se megyek. Irtózom az inkvizíciótól.

Remek a hangulat a gyarmati stílusú városban, minden az egykori spanyol uralmat idézi.  A tereken zenélnek, a sikátorokban szamárkordélyokon utaznak a külföldi turisták, s mindenhol gépfegyveres rendőrök vigyázzák a rendet, ami megnyugtató. A város polgármestere jó munkát végez, fiatalember, s tudja, mi kell a népnek, a turistáknak.

Betérek egy kávézóba, mert a kolumbiai kávénál nincs jobb a világon. Meg kell kóstolni. Kérek egy eszpresszót tejhabbal, s máris készítik, viszont pici csalódást okoz a gőzölgő, kézzel szüretelt Arabica kávé. Nagyon csersavas… A csokoládéval bevont kávészemek viszont finomak, sokak kedvence.

Az éttermek csábítóak a városban. A legfinomabb kolumbiai étel a vörös márna kókuszos rizzsel és sült édes burgonyával. Az öreg városban a Don Juan étterem a legjobb, ezt kell felkeresni.

Az asszonyok hatalmas gyümölcskosarakat visznek a fejükön     Fotó: L. Kelemen Gábor

A Hop on Hop off buszra az óratoronynál szállok fel. 90 perc végigmenni az útvonalán, a felső szinten foglalok helyet, hogy jól tudjak fotózni. A San Felipe-vár az első megálló, ez Cartagena talán legnagyobb látványossága. Az erőd. 1984 óta a világörökség része, az UNESCO által jegyzett.  A busz az öreg város mellett végighalad az Avenida San Martinon, a tengerparton, érinti a Hilton Hotelt, majd az Avenida Cordobán keresztül tér vissza a régi városközponthoz, a Budeguita kikötőhöz. Útközben látom, hogy a Pierino Gallo Plaza a legnagyobb és legjobb bevásárlóközpont, ide jár a lakosság nagy része. Persze a helyiektől tudom, hogy a Plaza Santo Domingó is kiváló.

Csodás régi épületek sorakoznak a városban     Fotó: L. Kelemen Gábor

Cartagena szép terei, a Palaz de Bolivar, a Palaz San Pedro Claver, a Palaza de San Diego és a Palaz de la Aduana, ezeket mind érintjük, s megnézhetem a buszról.

A turistabusz néha nehezen halad, mert áll a víz az utakon. Kiömlik az óceánból, nem elég magas a támfalrendszer, ami védi a várost, s dagály idején bizony ez gondot okoz. Ha nagy eső esik, az még több problémát jelent. A csatornák nem tudják elnyelni a vizet és Velencévé változik Cartagena. Ilyenkor egyik percről a másira egy 10 perces taxiút másfél órásra is tud nőni, olyan dugó kerekedik. Szerencsére én nem kerülök bajba, nincs nagy trópusi eső.

Smaragd. Ez Kolumbia jelképe. Bogotától északra és keletre bányásszák az Andok hegységben. A természetes smaragd nagyon ritka. Az intenzíven zöld színű kövek a szépek és értékesek, smelyek nagyon tiszták, s úgy csillognak, mint a briliáns. Fontos, hogy a felületén semmiféle sérülés ne legyen.

Nem árt tudni, hogy Cartagena a smaragdközpont, de mégsem szabad itt smaragd ékszert venni, mert a 85 százalékuk hamisítvány. Hiába adnak világra szóló garanciát az ékszerboltokban, ez semmit sem ér, sehol nem lehet beváltani. A smaragdot amúgy Brazíliából csempészik Kolumbiába a dzsungelen át, s emiatt a kolumbiainak mondott igazi smaragd minősége sem olyan már, mint régen. A Mister Emerald egyébként a leghíresebb smaragdbolt, az üzlet úgy hirdeti magát, hogy csakis benne bízhat a vásárló, ami persze nem igaz…

Elfogadják az USA-dollárt minden boltban, amúgy kolumbiai peso a hivatalos fizetőeszköz, 2500-zal kell osztani, ha át akarod számolni az értékét.

Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook-boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat. Ha szeretnél fél áron hozzájutni a népszerű utazási riportkönyveimhez, akkor menj a főmenüben a Könyv rovathoz, s on-line megrendelheted bármelyik riportkönyvemet 50% engedménnyel!

www.alomutazo.hu

 

 

Call Now Button