Fülön csípik a fipronilt!

A fipronil nevű rovarirtó szerrel szennyeződött holland tojások száma minden bizonnyal jócskán meghaladja az előzetesen becsült mennyiséget, ráadásul már az is valószínűsíthető, hogy a jelenség nem csak Hollandiában fordult elő: nemrég például már Magyarországon is találtak ilyen terméket. Nem véletlen, hogy az EU csúcstalálkozót hívott össze az ügyben. A Laboratorium.hu annak járt utána, mi is pontosan a fipronil, miért veszélyes, és hogyan lehet kimutatni ezt az ártalmas vegyületet.

Az egyre dagadó fipronilbotrány kapcsán már több mint 180 tojástermelő telepet zártak be Hollandiában, az Aldi felfüggesztette a tojáskereskedelmet holland partnereivel, és kivonta a forgalomból az összes tojást a német és holland boltokból. Az Európai Bizottság szeptember 26-ra csúcstalálkozót hívott össze a szennyezett tojások miatt a helyzet rendezésének megvitatására.

Augusztus végéig már tizenöt uniós és két EU-n kívüli ország is jelezte, hogy rovarirtó szerrel szennyezett tojásokat találtak, az Európai Unió élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerén nemrég érkezett információk alapján pedig Magyarországra is szállítottak fipronillal szennyezett tojást tartalmazó élelmiszert. A Nébih laboratóriumában folyamatosan zajlanak a hazai célellenőrzéshez kapcsolódó vizsgálatok.

 

Mi az a fipronil, és miért veszélyes?

A fipronil vízben kismértékben oldódó, fehér por formájú, penészre emlékeztető szagú vegyület. A mezőgazdasági termelésben a növényeken és a baromfikon élősködő tetűk ellen rovarirtó szerként alkalmazzák, de az állatokon és az emberen élősködő rovarok, valamint hangyák, csótányok, kullancsok, termeszek, tripszek (lepkék), gyökérférgek ellen is hatásos. Kutyák élősködőmentesítésére is javasolják.

A szer az idegrendszerben hat, az izmok görcsös állapotát idézi elő, ami súlyos esetben halálhoz vezethet. Ez a folyamat zajlik le az anyaggal érintkező rovarok esetében is.

A vegyület a melegvérűekre nézve a közepesen, a halak és a méhek tekintetében viszont a rendkívül mérgező anyagok közé tartozik. Alkalmazását az EU Bizottság egy rendeletben részletesen meghatározta.

Szabálytalan alkalmazása, például túladagolás esetén a vegyület és maradványa megjelenhet – ahogy most meg is jelent – az élelmiszerekben, nevezetesen az étkezési tyúktojásban. Az említett rendelet mellékletében a tojásra vonatkoztatott határérték 5 µg/kg.

A Nébih laboratóriumában folyamatosan ellenőrzik a Magyarországra érkezett tojásokat

Sci-fibe illő módszerrel keresik a fipronilt

Ám nem olyan egyszerű fülön csípni az Európában most oly nagy riadalmat okozó rovarirtó szert.

A fipronil elkapásához a fipronilt ki kell vonni a mintából, meg kell tisztítani a többi, zavaró vegyülettől, meg kell határozni a mennyiségét, és még csak akkor jön a nagy trükk: egy speciális szerkezetben mágnesezhetővé kell tenni. Ezután egy vákuumcső mágneses terében röptetve az érzékelőbe történő becsapódáskor nagy biztonsággal már meg lehet állapítani, hogy a szóban forgó molekula valóban a fipronil.

A megfelelő, szinte sci-fikbe illő modern technológia és szakértelem szerencsére a független hazai laboratóriumok részéről rendelkezésre áll. Ám ahhoz, hogy a jövőben minél kevesebb, a mostanihoz hasonló botrány robbanjon ki, minden gyártónak és forgalmazónak érdemes elvégeztetnie a törvényben előírt vizsgálatokat.

Egészséggel kapcsolatos cikkeinket ezen a linken találja: egészségtár

Call Now Button