Fókuszban a „régebb óta fiatalok”

A mozgás népegészségügyi jelentőségéről, az aktív időskor fontosságáról, illetve a lakosság egészséges életmódjának állami szerepvállalásáról is szó esett az idén 30 éves Magyar Szabadidősport Szövetség (MASPORT) szokásos évi szakmai konferenciáján Bakonybélben. A magyar lakosság egészségügyi mutatóit tekintve nem volt kérdés, hogy közös cél az egészséges életmód, az egészségfejlesztés feltételeinek megteremtése. 

Állami szerepvállalás

Az állam feladata, hogy elősegítse az egészséges életmód és a szabadidősport gyakorlása feltételeinek megteremtését; továbbá pályázati úton történő források rendelkezésre bocsátásával részt vegyen a szabadidősport finanszírozásában – jelentette ki Borsós Endre. Az EMMI Sportért Felelős Államtitkárság Sportinnovációs és Stratégiai Főosztályának vezetője elmondta: a 2018–2021-ig tartó időszakban EFOP-pályázat keretein belül 37 szervezet számára 10 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít az állam. Az államtitkárság beavatkozási területeivel kapcsolatban kiemelte a Hiszek benned sportprogramot, illetve a szabadidőport-infrastruktúra fejlesztésének támogatását, melynek keretében 2020-ig minden évben 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre szabadtéri sporteszközök, futókörök létesítésére. Eddig összesen 650 pozitív támogatói döntés született. Szó esett még a közeljövőben létrejövő Nemzeti sportinformációs rendszer, illetve az ehhez kapcsolódó regisztrált szabadidősportoló-státusz bevezetéséről. Utóbbi a tervek szerint sporttevékenységével összefüggésben, jogszabályban meghatározott közvetett és közvetlen állami sportcélú és egyéb támogatásban, kedvezményben részesíthető.

A mozgás népegészségügyi jelentősége

Az egészségfejlesztés nemcsak az egészségügy feladata, hanem átfogó társadalmi és politikai tevékenység. Az elmúlt 50 évben a fejlett országokban a testmozgás általában is jelentős mértékben csökkent. A gépesítés, a számítógépek, a háztartási gépek, a munkagépek elterjedése ehhez nagymértékben hozzájárult, de az elvégzendő fizikai munka általában is kevesebb lett. Ezért nőtt meg a minél hamarabb elkezdett és minél hosszabb életkorig megtartott szabadidős fizikai aktivitás jelentősége – hangsúlyozta Várfalvi Marianna. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és Családokért szakpolitikai elemzője kifejtette: az elhízás következménye többek között a cukorbetegség, az érelmeszesedés, az ízületi betegségek, a keringési zavarok, a rák bizonyos típusai, de az álmatlanság, a légszomj, a stressz is. A rendszeres testmozgás az agyműködésre, a mentális egészségre is pozitív hatással van, de fontos a családerősítő, családmegtartó és népesedést javító szerepe is.

Galisz Tamás

Mozgással az öregség ellen

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség – ezzel az Arisztotelész-idézettel kezdte a „régebb óta” fiatalok aktivitásának fontosságáról szóló előadását Galisz Tamás, a Feszt-House Kft. vezető tanácsadója. Szakértők szerint sosem késő elkezdeni a rendszeres testmozgást. A kedvező élettani hatásokon túl (hozzájárul a megfelelő súly fenntartásához, csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, hasznos a szív- és a cukorbetegség megelőzésében is) többek között lassítja az öregedési folyamatot, az elme is hatékonyabb működésre képes, továbbá lehet (és érdemes is) belőle társas eseményt csinálni. Nem kell ódzkodni a súlyzós edzésektől idősebb korban sem, továbbá a mozgáson kívül nagy hangsúlyt kell fektetni az egészséges étkezésre.

Call Now Button