Ezt eszik reggelire a világ legegészségesebb országaiban

Az olaszok kávéval indítják a napot, az izlandiak a skyrre esküsznek, a svájciak a müzlit kedvelik, Szingapúrban pedig a tészta áll a középpontban. A japánok sokoldalúak a reggeliző asztalnál, a svédeknél az első étkezés életmód kérdése.

2017 márciusában a Bloomberg kiadta a világ legegészségesebb országairól szóló éves jelentését, melynek élén a tésztájáról, pizzájáról, sonkájáról híres Olaszország áll – írja a Business Insider. A lista elején az olaszokon kívül még Izland, Svájc, Szingapúr, Ausztrália, Spanyolország, Japán, Svédország, Izrael és Luxemburg található. A reggeli cukros gabonapelyheiről, baconjéről és fánkjairól elhíresült Egyesült Államok a 34. helyet foglalja el a felsorolásban, megelőzi Európa, Ázsia és a Közel-Kelet több országa is.

Sokan úgy tartják, az első étkezés az egészséges életmód felé vezető út kezdeti lépése, így érdemes megnézni, hogy a világ legegészségesebb országaiban mit esznek reggelire. Talán éppen az eszpresszó vagy a paradicsomos pirítós a kulcs az egészséges élethez.

Olaszország

Az olaszoké az első hely a Bloomberg rangsorában, az ország világszerte ismert a szénhidrátokban gazdag finomságairól és a mediterrán étrendről, amit a legegészségesebbnek tartanak a világon. De a kelt tészták szerelmeseinek sem kell aggódniuk, nem csak halat és diót reggeliznek Olaszországban.

„A tradicionális olasz reggeli mibenléte attól függ, hogy éppen melyik városban vagy, de mindegyik központjában a péksütemények és a kapucsínó vagy az eszpresszó állnak” – állapítja meg Giorgia Caporuscio, aki egy New York-i olasz étteremben dolgozik.

„Nápolyban általában a kapucsínó vagy eszpresszó mellé sfogiatellát fogyasztanak, ami egy kagyló alakú, általában töltött, édes tésztaféle” – mondja Caporuscio, akinek a családja a délolasz városból származik. Rómában is hasonló a helyzet, kapucsínót vagy kávét isznak, ehhez pedig ciambellát esznek, ez az ő fánkjuk. Az északi Genovában a focaccia fogyasztása dívik, ehhez a sós kenyérféléhez eszpresszó dukál.”

Arra már többször is rámutattak, hogy a kávé páratlan hatással bír az egészségre, ezért ebben érdemes az olaszokat követni, és elkortyolni egyet ébredés után. Ha még egy ciambellát is sikerül becsempészni a reggeli étrendbe, akkor egy olasz nagymama valahol biztos nagyon boldog lesz.

Izland

„A skyr az izlandi étrend legfontosabb része, sokan granolával, dióval, csonthéjas gyümölcsökkel fogyasztják reggelire, melyet egy gőzölgő fazéknyi zabbal kevernek össze, ehhez jön még a meleg pirítós és az izlandi vaj. Ezen kívül még tejszínt kennek és bogyós gyümölcsöket tesznek két szelet pönnukükur közé, ami egy vékony, kreppszerű péksütemény” – magyarázza Gunnar Gíslason, az Agern and Dill étterem szakácsa.

A skyrt a görög joghurthoz lehet hasonlítani; tele van fehérjével, egészséges zsírokkal, és a natúr verziójában kevés a cukor. A szigetország tradicionális reggelije eltelíti, elégedetté teszi a fogyasztót, de mégsem egy cukorbombát eszik meg az ember, mint például egy tál csokis gabonapehely legyűrésekor.

Ha úgy akarja kezdeni a napot, mint egy igaz izlandi, akkor „bedobhat” egy kis csukamájolajat is, ami gazdag a jó közérzetért is felelős D-vitaminban, és állítólag még vérnyomáscsökkentő hatással is bír.

Svájc

Az alpesi országban ma is nagy népszerűségnek örvendő granola-szerű birchermüzlit egy svájci doktor és étel-úttörő, bizonyos Maximilian Oskar Bircher-Brenner alkotta meg valamikor 1900 környékén. Zabpehelyből, citromléből, sűrített tejből, reszelt almából és mogyoróból vagy mandulából készül.

A tipikus svájci reggelit a hatékonyság, nem pedig a bonyolultság jellemzi, tartalmazhat még péksüteményeket, valamint vajas vagy lekváros kenyeret, illetve teát vagy kávét.

Ha viszont jön a hétvége, akkor a svájciak gyakran villásreggelivel kényeztetik magukat, amely tojásból, baconből, tócsniból (burgonyából készült palacsintaszerűség), sajtból, lekvárból és fonott kalácsból áll.

Szingapúr

„A szingapúri reggeli nagyon változatos, egy csomó féle dolgot eszünk – magyarázza Simpson Wong, a New York-i Chomp Chomp étterem séfje.  – A reggeli általában tésztát tartalmaz, meg tésztát és még több tésztát.” Wong elmondása szerint ezt általában húslevesben szervírozzák, de ha nem bele kerül, akkor száraz formájában a leves mellé fogyasztják. „Nagyon ritkán eszünk wokban sütött tésztát is reggelire” – tette hozzá.

Más népszerű reggeli étkek is vannak Szingapúrban, például az ott élő kínaiak által preferált Kaya pirítós, a Roti Pratha, a Nasi Lemak vagy éppen a gőzölt rizsből készített péksütemény, a Putu Piring, de ahogy Wong rámutat, ezek szintén tésztafélék.

Ausztrália

„Egykor a legtöbb ausztrál az angolos reggelit választotta volna: tojás, pirítós, kolbász, bacon, bab, paradicsom, és így tovább – részletezi Tim Harris, a New York-i Burke & Willis étterem szakácsa. – Azonban az elmúlt húsz év során ez a trend megváltozott, és elmozdulás történt egy egészségesebb, innovatívabb irányba.”

Harris szerint a kontinensnyi országban a reggeli a kávé köré épül: „Nem a lefőzött kávékra és nem a Starbucks szerű löttyökre kell gondolni, amit az USA-ban megszokhattunk. A tökéletesen elkészített eszpresszó lett az ausztrál módi, melyet tehetséges baristák készítenek divatos kávéházakban, vagy egyszerűen csak egy kis ablakon keresztül vásárolják meg a járókelők egy-egy helyen. Az ausztrálok nem tolerálják a középszerű kávét” – tette hozzá a séf.

Harris elmondása szerint a helyiek nem csak péksüteményeket reggeliznek: az avokádós pirítós, az egy egész estén át gyümölcslében áztatott müzli, valamint a tojásból készült ételek számítanak slágernek a reggeliző asztalnál. Ezen kívül még a Vegemite is népszerű étel, ez egy kennivaló élelmiszer állati eredetű hozzávalók nélkül.

Jellemzően az ausztrálok hétvégén elmennek egy kávéra és reggelire, esetleg délután meglátogatnak egy pubot. „De ez a két rituálé szigorúan elkülönül egymástól” – jegyezte meg Harris, utalva arra, hogy az alkohol nem része a reggeli étkezésnek.

Spanyolország

„A hagyományos spanyol reggeli nagyon egyszerű – magyarázza Juan Serrano, a Las Vegas-i ARIA szálloda és kaszinó szakácsa. – Általában kávéból és sok kenyérből áll. A Pan Con Tomate egy népszerű étel: az enyhén pirított, fokhagymával ízesített kenyérre olivaolajat és paradicsomkrémet kennek. Én szeretek a tea mellé félédes churrost vagy porrast enni, ami tulajdonképpen a spanyol fánk”.

Japán

Takanori Akiyama New Yorki- szakács szerint tipikus, hogy a japánok a tradicionálistól a nyugati jellegű reggeliig bármit elfogyasztanak. „A hagyományos japán reggeli gőzölt fehér rizst vagy rizskását, miso levest, nattót, vagyis erjesztett szójababot, grillezett halat (makrélát vagy sós lazacot), japán savanyúságot és egy tojást (néha nyers, vagy lassan főzött, összekeverve a rizzsel) jelent.

„Igazából mostanában a legtöbb háztartásban nem vesződnek a hagyományos ételekkel, sok helyen inkább pirítóst, rántottát, péksüteményeket fogyasztanak” – mondta Akiyama.

Svédország

Svédországban a reggeli fontos része a helyi életstílusnak – mondta el Frida Harju táplálkozásszakértő. Ahogy a legtöbb svéd, így ő is általában tojást eszik a nap elején. „A tojás fantasztikus fehérjeforrás és rengeteg tápanyagot tartalmaz, amelyek segítenek, hogy a test egészséges maradjon, és támogatják a védekezést betegségek ellen” – tette hozzá.

Egy másik népszerű reggeliző étel a Filmjölk, ami egy erjesztett tejtermék, hasonlít a joghurthoz, de sokkal savanyúbb annál. Harju szerint tele van vitaminokkal, és a bélrendszer számára hasznos baktériumokat tartalmaz. Ennek a nem édesített verziójával leöntik a müzlit, kell még vörös és fekete áfonya, amelyek antioxidánsokat tartalmaznak, továbbá meg lehet szórni a tálat egy kis mandulával vagy dióval. Népszerűek még a szendvicsek is: sajt, sonka, uborka rozsos vagy kovászos kenyéren, de a zabkása is közkedvelt, és persze mindehhez a kávé.

Fotók: Shutterstock

Call Now Button