„Egy lépcsőfok a létrán” – a klimax

Kinek van szüksége menopauzális hormonterápiára, és ki nem kaphatja?

Bár a megfelelő kezelési mód rendelkezésre áll, mégis sok a bizonytalanság a klimax idején a változókor tüneteit enyhítő hormonterápiával kapcsolatban. A szakorvosok pontosan tudják, milyen körülmények között alkalmazható a kezelés, az eredmények pedig magukért beszélnek.

A „klimaktérium” görög eredetű szó, s azt jelenti, hogy „egy lépcsőfok a létrán”, vagyis a nő életének egy új szakasza. Az utolsó vérzés előtti és utáni éveket szokták klimaxnak (vagy klimaktériumnak) nevezni, míg a menopauza az utolsó vérzés időpontját jelöli. A legtöbb nő számára a klimax és a menopauza ugyanazon fogalmat jelenti, vagyis a változás korát. A menopauzával járó kellemetlen tünetek ellen sokat tehetünk, ha szemérmesség nélkül beszélünk arról, hogy mi nők egy új életszakasz mindennapjait éljük át.

A változókori panaszok, más szóval a klimaxos tünetek hátterében a petefészek csökkent tüszőhormon-termelése áll. A tünetek közül a hőhullámok a leggyakoribbak, de ide tartozik az alvászavar, a hangulati labilitás, az ingerlékenység, a hüvelyszárazság, a hajhullás, a bőr ráncosodása, a szemszárazság, a depresszió, a memóriazavar, a csontritkulás stb. A nők kb. 30%-a ugyanakkor panasz- és tünetmentes, az ő esetükben kezelés általában nem szükséges, ez volna a „természetes változókor és öregedés”. Abban az esetben, ha a tünetek jelentős panaszokat okoznak, amelyek nagymértékben rontják a nő életminőségét és a csontsűrűség csökkenése már kimutatható, indokolt lehet a menopauzális hormonterápia (MHT), figyelembe véve, hogy a nő 60 évnél fiatalabb, illetve az utolsó menstruáció után még 10 év nem telt el, valamint az MHT-nak nincsen ellenjavallata. Egyrészt a kellemetlenségek megszüntetése, másrészt a késői szövődmények (az ösztrogén hiánya következtében kialakuló szív- és érrendszeri betegségek, csonttörések) megelőzése céljából.

Az MHT mellett fontos része a komplex kezelésnek a dohányzás megszüntetése, az alkoholbevitel csökkentése, az egészséges étkezés, a szükség szerinti fogyókúra (testsúlykontroll), valamint a megfelelő testmozgás. Ha az MHT ellenjavallt vagy a páciens nem akar hormont használni, szóba jönnek a hőhullámokat csökkentő egyéb gyógyszerek, a depresszió kezelésére használatos ún. antidepresszánsok, a növényi eredetű fitoösztrogének, a hüvelysikosítók, az akupunktúra stb., ezek hatékonysága azonban lényegesen elmarad az MHT-tól.

Call Now Button