Dinnye minden mennyiségben

A dinnye a nyár egyik legnépszerűbb étele. Ám nemcsak kellemes íze és hűsítő hatása miatt érdemes fogyasztani, hanem egészségmegőrző tulajdonságai miatt is, ráadásul fogyókúrázóknak is kimondottan ajánlott.

Honnan származik?

A magyarul görögdinnyeként ismert fajta valójában nem rendelkezik bizonyítható görög eredettel, inkább Afrikából és Indiából származhat. A legkorábbi feljegyzett görögdinnyeszüret nagyjából 5000 évvel ezelőtt a dinasztikus Egyiptomban történt, hieroglifával is megörökítették, a sárgadinnyét pedig már 4000 évvel ezelőtt is termesztettek Perzsiában és Afrikában. A görögdinnyét a 10. században már termesztették Kínában, amely ma is a világ legjelentősebb görögdinnye-termesztője.

Gyümölcs vagy zöldség?

A görögdinnyét a legtöbben gyümölcsként ismerik, valójában azonban a zöldségfélék közé sorolható, és a tökfélék családjába tartozik. Igen hasznos vitaminforrás: gazdag A-, B6- és C-vitamin-tartalma biztosítja az egészséges bőr, a kitűnő látás, valamint az erős immun- és idegrendszer fenntartását. Ezenkívül káliumot, magnéziumot, vasat, cinket és szelént is tartalmaz. 92 százaléka víz, így hasznosan hozzájárul a napi folyadékbevitelhez. Magas rosttartalma segíti az emésztési folyamatokat. A görögdinnye remek likopinforrás, így hatékony lehet a rák, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.

A görögdinnye koleszterin-, zsír- és sómentes, 100 gramm dinnye mindössze 30 kcal-t tartalmaz, ezért fogyókúrázóknak is ajánlott. Ha pedig edzés előtt görögdinnyelevet fogyasztunk, csökkenti a pulzusszámot és megelőzi az izomláz kialakulását.

Nem csak finom, egészséges is  Fotó: Pexels

 Kedvelt görögdinnyefajták

  • Normál csíkos görögdinnye: a termés alakja sokféle lehet, akár gömb vagy megnyúlt hengeres forma. A termések tömege 2–15 kg között mozog. A héj színe fehéres, világoszöld, középzöld, kékeszöld, feketészöld lehet.
  • Magszegény görögdinnye: a dinnye húsában található magok hiánya különbözteti meg ezeket a fajtákat.
  • Sárgabelű görögdinnye: jellegzetes édes, sárga húsú görögdinnye, héja sötétzöld.

Melyiket válasszuk?

Akkor igazán jó egy görögdinnye, ha sárga a hasa. A csíkos dinnyék esetében jót jelent, ha a csíkok teljesen elütnek egymástól. Ha a dinnye szára és a körülötte lévő rész száraz, akkor valószínűleg a választott dinnye teljesen érett. Az olyan típusú görögdinnyéknél, amelyeknek a színe matt, mint például a „nosztalgia” vagy „roméria” dinnye, érdemes a sötétebb színűeket keresnünk.

Dinnyetermelők szerint amikor leszedik a dinnyét, a szár vágásánál a lé kifolyik, így egy cukros lerakódás keletkezik, amiből megállapítható, hogy mennyire friss a gyümölcs.

Milyen a jó sárgadinnye?

A jó sárgadinnyének a méretéhez képest általában jóval nagyobb a súlya. Semmiképpen se válasszunk sérült dinnyét, ne legyen repedés rajta. Az intenzív illat jó előjel, minél erősebb, annál érettebb a dinnye. Ha megnyomjuk a dinnye tetejét, az illatot még intenzívebben lehet érezni.

Kedvelt sárgadinnnyefajták

  • Cantalupe típusú: korai tenyészidejű, bordázott, sárga húsú dinnye.
  • Gália típusú: zöld húsú sárgadinnye, a magyar vásárlók kedvelt fajtája.
  • Mézdinnye (sárga héjú, fehér húsú): egy viszonylag kevésbé ismert és elég ritka sárgadinnyeféle, nevét sárga színéről kapta.

A dinnye nagyon sokféle módon hasznosítható a konyhában. Kiváló koktélalapanyag és tökéletes desszert, azt azonban kevesen tudják, hogy sós és savanyú ízekkel is nagyon jól párosítható.

Ezúttal egy kellemes nyár esti társalgás mellé ajánljuk az alábbi italokat.

 

Dinnyekoktélreceptek

 

Watermelon Cooler

4 cl Hendrix gin

1 cl St. Germain bodzalikőr

1 cl cukorszirup

4 cl friss görögdinnyepüré

1 cl citromlé

1 öntet Cranberry Bitters

Shakerbe jeget teszünk, és a felsorolt hozzávalókkal alaposan összerázzuk, majd előkészített pohárba szűrve kiöntjük az italt. Görögdinnyével díszítjük.

Dinnyebólé

7–10 kg görögdinnye

1 üveg (7 dl) áfonyás vodka

10 cl limelé

10 cl triple sec

20 cl áfonyalé

20 cl pezsgő

7–10 cl cukorszirup (a dinnye ízének függvényében)

A görögdinnye belsejét kiszedjük, és külön tesszük a többi hozzávalóval. A hozzávalókat a pezsgő kivételével turmixgéppel összemixeljük. A dinnye kivájt héjába jeget teszünk, és beletöltjük a turmixgépben elkészült italt. A dinnyébe töltött italra ráöntjük a pezsgőt, és az egészet kanállal összekeverjük. A koktélt a dinnyehéjba töltve szolgáljuk fel.

Alkoholmentes dinnyebólé

7–10 kilogrammos dinnye

10 cl lime lé

fél liter áfonyalé

fél liter narancslé

20 cl szénsavas ásványvíz

7–10 cl cukorszirup

Szabadidővel kapcsolatos cikkeinket ezen a linken találja: szabadidő

 

Call Now Button