böngészés Tag

pajzsmirigy

Pajzsmirigygyulladás

A pajzsmirigybetegségek zöme gyógyszeresen kezelendő, és nem ritka, amikor a páciensnek élete végéig kell szednie az adott készítményt. Felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha az illető pajzsmirigygyulladással küzd? Hiszen a probléma nem mindig jár hormonszinteltéréssel, és ha mégis, gyakran – akár spontán – gyógyul. A választ dr. Békési Gábortól, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistájától tudtuk meg.

Biztos a pajzsmirigy az oka?

Magyarországon minden második ember súlyproblémákkal küzd, de csak legfeljebb 100-ból 1 embernek van pajzsmirigy-alulműködése, ez pedig egy egyszerű vérvétellel kimutatható. A pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek körülbelül felénél észlelhető csökkenő étvágy melletti testsúlynövekedés, ez átlagosan 3 kg. Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa szerint 10%-os testsúlynövekedést már nem lehet csupán a pajzsmirigy rovására írni.

Mikor gyanakodjunk pajzsmirigyproblémára?

Egyre nő a pajzsmirigybetegek száma, ami összefügg az életmóddal, a stresszel, a dohányzással és a környezetszennyezéssel. Ugyanakkor a vizsgálati eljárások már finomodtak, illetve a betegek az ismeretterjesztésnek köszönhetően már hamarabb felismerik azokat a tüneteket, amelyek miatt orvosi vizsgálatra van szükség.

Megfelelő jódbevitellel kivédhető a pajzsmirigybetegség

Egy egész országra kiterjedő, néhány éve készült reprezentatív felméréséből kiderül, hogy Magyarország négyötödén az ivóvizek jódtartalma elégtelen, a lakosság jódellátottsága hiányos. Így az egész országban szükséges lenne a jódpótlás általános bevezetése. Ennek tudható be az az elképesztő adat, hogy Magyarország lakosságának csaknem 80 százaléka bizonyítottan jódhiányos valamilyen mértékben. A jódhiány pedig sok esetben pajzsmirigybetegséghez vezethet. Ennek elkerülése érdekében ezért a jódozott són kívül néha érdemes…
Call Now Button