böngészés Tag

négyzetméter

Kockázatos az alulbiztosítottság

A lakásbiztosítások alapján átlagosan 600 ezer forintba „kerül” egy négyzetméter – derült ki egy felmérésből, miközben számos nagyvárosban és Budapesten ennél jóval magasabbak az árak. A jelentős eltérés komoly gondot okozhat, ha valamilyen káresemény történik: az építőiparban végbement drágulás, a munkaerőköltségek és az alapanyagok árának emelkedése miatt jóval többe kerülhet a helyreállítás, mint amennyit a biztosítási érték alapján kifizet a biztosító. Hogyan lehet megelőzni a ráfizetést?

Még mindig az ingatlan a legnépszerűbb befektetés

A kereseteknél is gyorsabban nőnek az ingatlanárak és a trend azt mutatja, hogy nyár előtt nem is lesz megtorpanás a piacon. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elmondta, a hitelkamatok még mindig nagyon alacsonyak, az ingatlan pedig továbbra is olyan kiváló befektetési lehetőség, aminek gyakorlatilag nincs ma alternatívája. A szakember úgy látja, a magyarok ingatlanba menekítik a vagyonukat, ami árfelhajtó tényező.

Beleharaphatunk a kétmillió forintos négyzetméterárakba

Budapest felkapott kerületeiben ma már nem ritka az egymillió forintos négyzetméterár sem, és a legfrissebb előrejelzések szerint ez lesz az átlag egyes kerületekben. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint az extra szolgáltatást nyújtó ingatlanok esetében a kétmilliós négyzetméterár sztenderddé válhat akár egy éven belül. Persze továbbra sem ezek a lakások fogják dominálni a piacot.

Bűnözés és lakásárak: fordított az arányosság

Újabb hasznos szolgáltatás áll a lakáskeresők szolgálatába: interaktív rendőrségi térképen akár utcára lebontva is látható a különböző bűnesetek száma. Az adatokból kiderült, hogy Budapest még mindig bőven az egyik legérintettebb város, majdnem itt a legtöbb az ezer lakosra jutó bűncselekmény. Ám mindez nem befolyásolja döntően az ingatlanárakat vagy egyes területek népszerűségét.

Az erkélyen is magányra vágyik a magyar

Kertkapcsolat, erkély vagy tetőterasz: mindnek egy a célja, a hasznosítható lakótér növelése, a szabad levegő biztosítása, amely kifejezetten vonzó a nyári hónapokban. Nagyon nem mindegy azonban, hogy egy lakáshirdetésben mi szerepel, az egyik jócskán növeli a keresletet és az árat, a másik viszont inkább csökkentheti. Nézzük meg, hogy árazás szempontjából mit érdemes tudni a kertkapcsolatról és a tetőkertekről, illetve mire érdemes figyelni vásárláskor.

A budapesti lakásárak a régió középmezőnyében

Az utóbbi években olyan dinamikusan nőttek a fővárosi lakásárak, hogy joggal merül fel a kérdés: mikor lesz vége? A szakértők szerint a lakásárak növekedése folytatódni fog. Mind a belső, mind a külső tényezők abba az irányba hatnak, hogy a budapesti ingatlanárak felzárkózzanak a régió fővárosainak áraihoz.

Egyre nehezebb Budapesten jó áron építési telket találni

Jól jártak, akik évekkel ezelőtt a XI. kerületi Madárhegyen vásároltak telket, az akkor még beépítetlen részen. Az egykori víkendházak helyén népszerű lakóövezet épült ki, ahol évente 100 ezer forinttal növekszik az új lakások négyzetméterára: immár elérte a 750 ezer forintot. Ha valaki évekkel ezelőtt vett ott egy telket, most nagyon jó áron tudja továbbadni. Van azonban arra is példa, hogy valaki a felkapott és elegáns II. kerület peremén, befektetési céllal vásárolt telket annak reményében, hogy nyaralóból rövidesen…

Hol érdemes lakást venni, ha ki akarjuk adni?

Ellentmondásosan indult az év a budapesti újlakás-piacon: miközben az új építésű otthonok kínálata csökkent, folytatódott a kereslet erősödése és az árak emelkedése. A Futureal-csoporthoz tartozó Cordia budapesti újlakás-piacot átfogó új elemzéséből többek közt kiderül, hogy az egyes kerületekben mekkora négyzetméterárral számolhatunk, hol érdemes lakást venni, ha a kiadás és a minél gyorsabb megtérülés a cél, és hol vásárolhatunk 30 millió forint környékén kétszobás lakást.