Barangolás az aszú szülőföldjén

Láss csodát Tokaj-Hegyalján, van bőven!

Kevés olyan pontja lehet a Földnek, ahol Tokaj nevét és a tokaji aszút megemlítve, ne kapná fel valaki a fejét és ne csettintene elismerően: az igen! Az édes aszú ma is az egyik legdrágább desszertbor a világon, Tokaj és a Hegyalja azonban, bár hírnevét ennek köszönheti, sokkal több, mint egy kiváló adottságú borvidék. Izgalmas történelme, természeti sokszínűsége, gazdag kultúrája megannyi csodával lepi meg a látogatót, érdemes felfedezőútra indulni!

 

Annyit mindenesetre illik előre tudni, hogy Tokaj-Hegyalja a világ első történelmi borvidéke: 1737-ben egy királyi rendelet felsorolta azokat a településeket, amelyek határában a tokaji bor előállításához alkalmas szőlő termelhető, s ezzel zárt borvidékké nyilvánította. Az ezeréves szőlőművelési hagyományokat őrző tájegységet 2002-ben az UNESCO-világörökség részévé nyilvánították, ennek köszönhetően 27 település élvezi az ezzel járó védettséget. A zárt borvidék a Bodrog és a Tisza felső folyásánál 87 kilométer hosszúságban és 3–4 kilométer szélességben, három jellegzetes hegy, az abaújszántói és a sátoraljaújhelyi Sátor-hegy, valamint a tokaji Kopasz-hegy háromszögében terül el 5500 hektáron Szerencstől Sátoraljaújhelyig. A védőterülettel együtt ezek alkotják a világörökségi kultúrtájat, amely összesen 88 124 hektárra terjed ki. A világörökség magterülete ezen belül nyolc települést (Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Szegi, Tállya, Tarcal, Tokaj) és hat világörökségi objektumot (ungvári pincék (Sátoraljaújhely), Rákóczi-pince (Sárospatak), Gombos-hegyi pincesor (Hercegkút), Kőporosi pincesor (Hercegkút), Oremus pincék (Tolcsva), Tolcsvai Bormúzeum pincéi (Tolcsva)) foglal magába.

Magyarország e kivételes tájának felfedezése igazi családi kalandtúra, amely gyerekeknek és szülőknek, nagyszülőknek egyaránt felejthetetlen közös élményeket kínál.

Tokaj-Hegyalján legfőbb vonzerő természetesen a tokaji bor és az ehhez kapcsolódó évszázados borászati és gasztronómiai kultúra. Ennek hagyományait őrzik és megújítva, fejlesztve viszik tovább azok a neves hazai és külföldi borászok, akik az utóbbi években a borvidék nagyszabású átalakulásának zászlós hajói lettek. Érdemes a borházak, a pincék mai, modern és tradicionális, garantáltan egyedi világával, stílusával megismerkedni. Ne feledjük, hogy miközben a száraz vagy az édes tokajit kóstolgatjuk, olyan sokszínű történelmi és természeti környezet vesz körül bennünket, ami világviszonylatban is kuriózumnak számít. Hogy csak egyet említsünk: egész Tokaj-Hegyaljának, de Tokaj városának történelméből is kiemelkednek a Rákóczi-szabadságharc emlékei. A tokaji, a sárospataki Rákóczi-pince föld alatti termeiben a vezérlő fejedelem is megfordult. Esze Tamásnak, a jobbágyok kapitányának Tokajban volt a háza. Más: a Tokaji Múzeum épületében egykoron az orosz borfelvásárlási bizottság állomásozott, hogy a cári udvar számára folyamatosan biztosítsa a jóféle tokaji nedű Szentpétervárra érkezését.

A több napra való látnivaló és program közül bizony nehéz a választás, de Tokaj  határában ne hagyjuk ki a régi kőfejtő monumentális szikláiból kialakított Fesztiválkatlant, váltsunk jegyet koncertjeinek valamelyikére. A különleges helyszínek és kulturális programok találkozása Hegyalja más településein is jellemző: Sárospatakon nemcsak a vár, hanem a nagy hagyományú Zemplén Fesztivál is nagyszerű élmény. És ha már ott járunk, pattanjunk nyeregbe és csodáljuk meg az egykori malomkőbánya helyén a Megyer-hegyi Tengerszem fantasztikus természeti képződményét, a 70 méteres sziklák között kristálytiszta vízben tükröződő növényzet bujaságát! Aztán Erdőbénye is egy gyöngyszem, a Bor, Mámor, Bénye… című nyitott pincés kulturális fesztiválja immár országos rangot vívott ki magának. A hegyek karéjában meghúzódó, gyönyörű falucska azon túl, hogy a hegyaljai építészet egyik elbűvölő példája, Szepsi Laczkó Máténak is őrzi emlékét, aki állítólag az első tokaji aszút készítette! Lorántffy Zsuzsanna udvari papja, majd később Bénye prédikátora lepte meg úrnőjét az elixírrel, ami aztán XIV. Lajos francia király jóvoltából „Vinum regnum, rex vinorum”, azaz „Királyok bora, a borok királya” lett az egész világ számára.

Mád, a furmint hazája minden augusztusban fergeteges Furmint-ünnepre invitálja a turistákat. Ha végigmegyünk a honfoglaláskor már szintén létező, ősrégi település főutcáján, a gyönyörű, régi felújított épületekben borházak, vendégházak, pincészetek és vendéglők sora a tokaji borhoz méltó, igényes tartalommal csábítja a közönséget. A látnivalók közül kiemelkedő az olasz mesterek által a mádi zsidó borkereskedők adományaiból felépített és 1795-ben  felszentelt zsinagóga, amely 150 évig szolgálta a mádi zsidókat. Felújítása Európa Nostra-díjat kapott. A közelében láthatjuk a szintén újjávarázsolt XVIII. századi rabbiképző iskolát, a település határában gyönyörű régi zsidótemető található. A második világháború után Tokaj-Hegyalján megszűntek a zsidó közösségek, már csak a különleges szépségű temetők és a csodarabbik útján évről évre megérkező zarándokok emlékeztetnek rájuk. Egyháztörténeti kuriózum a Vizsolyi Bibliamúzeum, s aki ipartörténeti gyöngyszemekre kíváncsi, Bodrogkeresztúron az Acetániát, azaz az ecetmúzeumot érdemes felkeresnie. Zemplén a várak kedvelőit is csábítja, Boldogkőváralja, Regéc vagy Füzér vára ugyancsak kalandos, igazi családi programmal kecsegtet.

 Bevált gasztropihenők:

Holdvölgy Pincészet, Szent Tamás Pincészet és Szőlőbirtok (Mád); Basilicus Szőlőbirtok (Tarcal); Anyukám mondta (Encs); Bestillo Pálinkaház (Boldogkőváralja), Oroszlános Vendéglő (Tállya), Tokaji Kávémanufaktúra, Labor Bisztro (Tokaj); Tokaji Borecet Manufaktúra, Henye Borház (Bodrogkeresztúr).

Tématámogatás. Készült a Magyar Turisztikai Ügynökség megbízásából.

Indulj el és hagyd, hogy minden út egy újabb csodához vezessen! További inspirációért látogass el a hellomagyarorszag.hu weboldalra és oszd meg te is saját kedvenc helyeidet másokkal.