A kertekben és a játszótereken is támadnak a kullancsok

A jó idő máris előcsalogatta a kullancsokat. Sajnos nemcsak az erdőben, a parkokban, de még a kertekben is lehet rájuk számítani. Az orvosok szerint nem szabad alábecsülni a kullancs okozta megbetegedéseket Magyarországon, az emberek többsége még mindig nincs tisztában a veszéllyel – mondta dr. Jávor Enikő háziorvos. Ma már több civilszervezet készít minden évben térképet, így kiszámíthatóbbá válik, hogy a kullancsok hol találhatók nagy számban az országban.

A kullancsok világszerte csaknem 300 betegséget terjesztenek, de csak töredékük veszélyes az emberre. A kullancsok és egyes szúnyogfajták okozta veszélyek mellett manapság már nem mehetünk el szó nélkül, hiszen állatainkra nézve is jelentős veszélyeket jelentenek. Az utóbbi évek szélsőséges időjárása és a viszonylag rövid ideig tartó téli fagyok miatt kitolódott a kullancsok és más élősködők aktív időszaka, így már az enyhébb téli hónapokban is megjelennek az első portyázók. A kullancsok földrajzi megoszlása változó, és nemcsak az aljnövényzetben gazdag erdőkben, erdei tisztásokon, hanem a városi parkokban és a kiskertekben, valamint a játszótereken is előfordulnak. Kedvez nekik a magas páratartalom. Mivel azonban a fényt, a szárazságot, valamint a meleget nem kedvelik, rejtőzködve élnek. A kullancsok aktivitása a tavaszi felmelegedéssel, április hónapban kezdődik és az őszi fagyok beálltáig tart.

A bokrok levelein bújnak meg

Nagyon fontos, hogy minden egyes kint tartózkodás után alaposan vizsgáljuk át a testhajlatokat és a hajas fejbőrt. A kullancs a reggeli és az esti órákban a legaktívabb, a déli napsütést, a hőséget és a szárazságot nem kedveli, ilyenkor a nedves avar alá húzódik. A kullancsok táplálkozási szokása igen jellegzetes. Az aljnövényzeten, a bokrok és fák levelein legfeljebb 1,5 méter magasságban hátsó lábaival megkapaszkodva várja a táplálkozási alkalmat. A bőrbe fúródva vért szívnak, közben saját gyomornedvüket az áldozat vérkeringésébe juttatják. A kifejlett állat 2–3 mm nagyságú, így odafigyeléssel már a vérszívás előtt is szabad szemmel könnyen észrevehető, eltávolítható. A fiatalabb alakokat azonban nehezebb észrevenni. Minél rövidebb ideig van a kullancs a bőrben, annál kisebb a fertőzés kockázata. Az élősködő eltávolításakor is megfertőzhetjük magunkat, ha összenyomjuk a kullancs testét.

Az oltással megelőzhető a baj

A fertőzött kullancs csípésével terjedő agyvelőgyulladás ellen véd az oltás, mely 18 hónapos kor után bármikor adható – mondta dr. Jávor Enikő háziorvos. Három oltás szükséges a védettség megszerzéséhez. A folyamatos védelem 3 évente egy emlékeztető oltással érhető el. Érdemes mindenkinek beoltatnia magát – figyelmeztetett a háziorvos. Ne feledjük, a kullancs által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás előfordulására vonatkozóan az Országos Epidemiológiai Központ járványügyi osztálya 1977 óta rendelkezik adatokkal. Míg korábban Magyarországon évente 3–400 esetet regisztráltak, addig a rendelkezésre álló védőoltások kiterjedt alkalmazása eredményeként az elmúlt években ez a szám 50–80-ra csökkent. A Lyme-kór világszerte a leggyakoribb kullancs által terjesztett bakteriális eredetű betegség. Közép-Európa a világ egyik legfertőzöttebb területe. Európában a kullancsok 10 és 100 százalék közötti gyakorisággal hordozzák magukban a Lyme-kórt okozó baktériumot. Szerencsére azonban nem minden fertőzött kullancs csípése fertőz, és nem minden fertőzésnek van klinikai következménye. Feltételezések szerint Magyarországon évente kb. 10 ezer friss fertőzés fordul elő.